Vajina Sağlığına iyi Gelen Yiyecekler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vajina Sağlığına iyi Gelen Yiyecekler

Zevkle bahşedilmenin dışında, vajina pek çok şey yapar. Kendi başına temizlemeye bile özen gösteren kendi kendine yeterli bir vücut parçasıdır. Ancak, en iyi şekilde çalışması için, işlevlerini yeterince destekleyen sağlıklı bir beslenme gerekir. Vajina sağlığı için iyi olan tüketilmesi gereken yiyecekler vardır. Bu yiyecekler sadece libidoyu arttıran yiyecekler değildir. Vajinanın pH seviyesini korur, maya ve bakteriyel enfeksiyonlardan arındırılmasını sağlar.

vajina sağlığı

Vajina Sağlığı için Ne Yenmeli?

1. Yoğurt (Probiyotik)

Yoğurt, yararlı bakterilerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu sayede bağırsaktaki iyi ve kötü bakterilerin popülasyonu arasındaki dengeyi koruyan etkili bir probiyotiktir. En yaygın probiyotiklerden biri, yoğurtta bol miktarda bulunan Lactobacillus’dur. Vajinal enfeksiyonlara karşı hassassanız, yoğurt tüketmek vajinayı (genel olarak bağırsak) bakteriyel ve maya enfeksiyonlarından arındırır. Bunun nedeni iyi bakterilerin sağlıklı bir vajinal pH korunmasında yardımcı olmasıdır.

2. Ispanak (Aphro)

Bir fincan pişmiş ıspanak %39 magnezyum içerir. Bu sadece ıspanağın zengin bir magnezyum kaynağı olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda ıspanakların vajina sağlığı için iyi bir çok şey yapabileceği anlamına gelir. Magnezyum inflamasyonu azaltır ve kan dolaşımını artırır. Bu, ekstremitelere bol miktarda kan sağlar ve vajinayı sağlıklı tutar. Ayrıca vajinaya artan kan kaynağı da sizi uyandırıyor. Magnezyumun dışında ıspanak, iltihabı azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, karotenoidler ve omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür.

3. Soya

Soya ve soya ürünleri, bir bitki kaynağından elde edilen estrojenler olan fitoöstrojenlerin mükemmel kaynaklarıdır. Bunları beslenmeye dahil etmek, özellikle menopoz sırasında kadınların en sık karşılaştığı şikayetlerden biri olan vajinal kurulukla savaşmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni vücutta azalan östrojen seviyelerinin ve fitoöstrojenlerin tüketilmesinin kayıpları telafi etmenin yollarından biridir. Vücut, bu fitoöstrojenleri, insan vücudunda üretilen östrojeni nasıl bozduğuna benzer şekilde metabolize eder. Menopoz dönemine yaklaşan kadınlar, östrojenin düşük üretimi ile ilgili semptomları azaltmak için soya ürünleri, fındık, keten tohumu ve kepekli tahıllar gibi fitoöstrojenlerde yüksek gıdalar tüketmelidir.

4. Sarımsak

Sarımsak, müthiş antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Taze ezilmiş sarımsakta bulunan ve esas olarak antimikrobiyal özelliklerden sorumlu olan bileşik allikindir. Bir süpozituvar olarak kullanıldığında, sarımsağın antibakteriyel ve antimikotik özellikleri lokal olarak etki eder ve enfeksiyonu rahatlatmanızı sağlayan enfeksiyonu ortadan kaldırır. Ayrıca, sarımsak kan dolaşımını artırma yeteneği cinsel sağlığınızı önemli ölçüde artırabilir.

5. Papaya

Menstrüel kramplar, kadınların aylık olarak ele aldıkları başlıca konulardan biridir. Bu rahatsızlık ve acıyı rahatlatmak için en iyi yiyeceklerden biri papayadır. Bu meyvenin her ikisi de rahim duvarının güçlendirilmesinde yardımcı olan A ve C vitamini açısından zengindir. Demir ve kalsiyum da bu meyvede vajinal sağlığın korunmasına yardımcı olan oldukça yüksek dozlarda bulunur. Ek olarak rahim duvarının kas liflerinin menstrüel kramplara neden olan kasılmaları da azalır. Olgunlaşmamış papaya, adet krampları ve karın ağrısını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Vajinal Sağlığın Bozulmasına Neden Olan Yiyecekler

Vajina sağlığınızı korumanıza yardımcı olan yiyeceklerin listesi bu iken, kendinizi vajinal enfeksiyon riskine sokmaktan kaçınmalısınız. Glisemik indekste yüksek olan gıdalardan uzak durun. Yüksek GI içeren gıdalar, hastalıklara karşı savunmasızlığınızı artırır. Ayrıca, çok fazla şeker tüketmekten kaçının, çünkü şeker, mayanın büyümesi için mikroplar etkilidir. Vücutta iltihaplanma olduğunda sitokin denilen maddeler açığa çıkar. Bu sitokinler, acıyı hissetmenizden sorumludur. Adet ağrısı sırasında bile aynı mekanizmadır. Bununla birlikte, bu enflamasyonu azaltabileceğiniz yollardan biri, GI’sı yüksek olan şekerli yiyecekleri ve yiyecekleri kesinlikle kesmektir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)