Vajinanın Güzel Kokması için Tavsiyeler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vajinada Güzel Koku için Tavsiyeler

Ne yediğinizden ne giydiğinize kadar çoğu şey vajinal kokuyu etkiler. Mayada zengin şeker veya gıdalar içeren tatlı yiyecekler genellikle vajinal kokuyu oluşturabilir. Bu yiyeceklerden uzak durarak maya enfeksiyonunu oluşumunu engelleyerek vajinada güzel koku oluşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, külot astarları, pedler veya özel parçalarınızla sıkı sıkıya tutunan astar, kötü vajinal kokunun oluşmasına yol açan maya veya bakterilerin üretimine neden olabilir. Kesinlikle gerekmedikçe, ped kullanımından kaçının veya sınırlayın. Vajinada güzel koku için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.
vajinada güzel koku

1. Bol Su içmek

Su vücudun sıcaklığını ve hücre bütünlüğünü korumaya ve zararlı toksinleri boşaltmaya yardımcı olur. Dehidrasyon kötü vajinal kokunun nedenlerinden biridir. Bu nedenle, bol bol su içerek vücudunuzun sulu kalmasını sağlamalısınız. İçmeniz gereken suyun miktarı, boyunuza, ağırlığınıza ve etkinlik düzeyinize bağlı olacaktır. Oldukça aktif iseniz, daha fazla suya ihtiyaç duyacaksınız.

2. Sıcak Suyla Banyo Yapmaktan Kaçının

Sıcak su vücudun doğal bakterilerini öldürür. Banyo için uzun süreli sıcak su kullanımı vajinal kokuyu doğurur. Yıkanmak için soğuk su veya ılık su kullanın. Banyo suyunuza uçucu yağlar veya gül yaprakları ekleyebilirsiniz.

3. Yüksek Maya ve Şekerli Gıdalardan Kaçının

Yüksek maya ve yüksek şekerli gıdalar vajinal kokulara neden olabilir. Ekmek, kek, hamur işleri, tatlılar, alkollü içecekler vb. gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Tatlı bir şey yemek istiyorsanız tercihinizi bitter çikolatadan yana kullanın.

4. Sebze ve Meyve Tüketin

Meyve ve sebzeler, bakteri ve maya enfeksiyonları, kalp rahatsızlığı vb. bir çok hastalığa karşı vücudu korur. Birçok sağlık sorunu ile savaşmaya yardımcı olan besinlerle yüklüdürler. Vajinada güzel koku oluşumu için günlük olarak en az üç porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve tüketin. Kahvaltıda sebze veya meyve kullanarak sağlıklı içcekler hazırlayabilirsiniz. Baharatlı yiyecekler ve nişastalı sebzelerden uzak durun.

5. Sabun ve Koku Kullanmayın

Sabunlar ve kokular, vajinanın pH dengesini etkileyen ve bakteriyel büyümeye neden olan kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasallar ayrıca vajinal bölgedeki doğal bakterileri öldürürler. Bu nedenle, vajinal kokuyu gidermek için vajinal bölgede sabun veya koku kullanmayın.

6. Klozete Oturmadan Önce Silin

Klozetlerin yüzeyi birçok patojen bakteri barındırır. Bu nedenle, oturmaya başlamadan önce klozeti temiz görünse bile silin. Umumi tuvaletleri kullanırken çok dikkatli olun.

7. Adet Döneminde Çok Fazla Yağ veya Et Yemeyin

Adet döneminde yeşil yapraklı sebzeler, sebze çorbası, taze meyveler, taze meyve suları ve meyve detoksu suyu tüketin. Bu, ter bezleri yoluyla bakteri üremesini ve ekstra yağ salınımını önlemeye, vücuttan toksinleri atmaya ve pH dengesini korumaya yardımcı olacaktır.

8. Doğru iç Çamaşırı Seçin

Rahatsız pedler veya külot astarları kullanmak vajinal tahrişe ve kaşınmaya neden olabilir. Bu, doğal vajinal bakterileri öldürebilir ve zararlı bakterilerin gelişmesine neden olabilir. Sizin için daha yumuşak ve daha rahat olan iç çamaşırı seçin. Bu, zararlı bakterilerin büyümesini önleyecek ve vajinal kokuyu ortadan kaldıracaktır.

9. Pedleri Sık Değiştirin

Adet döneminde kullandığınız pedleri her 3-4 saatte bir değiştirilmelidir. Dört saatten fazla  aynı pedi kullanmak, bakteri gelişimine sebep olur ve bu da kötü kokuya neden olabilir. Ayrıca, tampon bakteri üremesine neden olarak kaşıntı ve vajinal rahatsızlığa neden oldukları için kullanmayın.

10. Egzersiz Sonrasında iç Çamaşırınızı Değiştirin

Terli, koyu ve kapalı alanlar bakteri üremesi için idealdir. Bu nedenle egzersiz yaptıktan sonra iç çamaşırınızı değiştirin. Kaşıntı, tahriş ve kötü kokunun önlenmesine yardımcı olur.

11. iç Çamaşırları Sıcak Suda Yıkanmalı

İç çamaşırlarınızı düzenli olarak sıcak suda yıkamaya dikkat edin. Çamaşır yıkamadan önce iç çamaşırlarını deterjanlı sıcak suda 10 dakika bekletin. Bu, iç çamaşırındaki tüm bakterilerin yıkanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, iç çamaşırlarınızı giymeden önce düzgün bir şekilde kurutun.

12. Hormonlarınızı Kontrol Edin

Hormonal değişiklikler geçiren veya hormonal dengesizliğe maruz kalan kadınlar, kötü veya balık kokusu olan vajinal sekresyonlara sahip olabilirler. Bu hormonal dengesizliklerin nasıl tedavi edileceğini veya vajinal sekresyonların altında yatan nedeni bilmek için jinekoloğunuza danışın.

13. iç Çamaşırınızı Değişirin

Vajinal kokudan kurtulmanın en iyi yollarından biri, iç çamaşırınız günde iki kez veya her 12 saatte bir değiştirmektir. Ayrıca, ipek veya saten yerine pamuklu külot giyin. İpek veya saten külot giyebilirsiniz, ancak uzun süre giymeyiniz. Her gece uyumadan önce daha rahat bir pamuk külot giyin. Ayrıca, bakterilerin büyümek için elverişli bir koşul almaması için farklı türden külotlar satın alın. Aksi halde, bakteriler çoğalmak için ideal koşulları elde edecekleri şekilde aynı bölgede büyürler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)