Vajinal Hastalıklar ve Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vajinal Hastalıklar ve Belirtileri

Vücudumuzun birçok yerinde olduğu gibi, vajina da kendi içinde bir bütündür. Birincisi, vajina hijyenine  dikkat edilmelidir. İkincisi, belirtilere dikkat ederek herhangi bir sorun olup olmadı kontrol edilmelidir. Vajina kendini temizleyen, kendini yağlayan ve vücudun kendinden yapılmış organdır. Bununla birlikte, pH, hormon seviyeleri veya vajinanın florasında bir dengesizlik olduğunda vajınanız yardım istiyor demektir. Vajinanızın sağlıksız olduğunu gösteren vajinal hastalıklar ve belirtilerini sizler için inceledik.

vajinal hastalıklarKötü Koku

Vajinanızın doğal kokusu bazı durumlarda yoğunlaşabilir. Bu kokunun normaldir ve kokunun güçlü olduğu durumlarda bile endişe etmenize gerek yoktur. Bazen tatlı kokusu da vardır ve bu koku yediklerinizden dolayı olduğu söylenir. Bunlar tehlikeli olmayan kokular iken, balık kokusu alıyorsanız veya küflü ekmek benzeri bir kokuya sahipseniz bir sorun olabilir. Balık kokusu, özellikle cinsel ilişkiden sonra bakteriyel enfeksiyon kapma nedeni ile ortaya çıkabilir. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ile balık kokusundan kurtulabilirsiniz. Küflü ekmek benzeri koku ise mantar enfeksiyonunun habercisi olabilir.

Anormal Vajinal Boşalma

Tıpkı vajinanın bir problemin işareti olmayan karakteristik bir kokusu olduğu gibi vajinal akıntı da normaldir. Bu durumda olması gereken renk yumurta beyazıdır. Yeterli yağlama ve koruma sağlayan mukus salgılarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vajinal boşalmanın kokusu, rengi, miktarı veya tutarlılığında bir farklılık olması bir sorun olduğunun işareti olabilir. Boşaltımınız yeşil, sarı veya gri gibi beyazdan başka bir renkse, vajinit veya cinsel yolla bulaşan hastalık gibi bir enfeksiyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda, sizinle cinsel ilişkide bulunan kişinin bile test yaptırması ve tedavi olması gerekir.

Kaşıntı

Genellikle, vajinadaki kaşıntı mantar enfeksiyonu yüzünden olabilir. Bununla birlikte, kaşıntı sebebi Trichomoniasis adlı cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon da nedeni olabilir. Kaşıntı esas olarak cinsel ilişkiden sonra oluşmaya başlamışsa nedeni ilişki sırasında kullandığınız yağlama içeriğindeki alkol olabilir. Bazen de lateks kondomlarına alerjiniz olması da kaşıntıya neden olabilir. Bunların kaşıntıya neden olup olmadığını kontrol edin. Hindistancevizi yağı ve lateks içermeyen kondom gibi daha doğal olanlarını seçin.

Kuruluk

Vajinal kuruluk sıklıkla östrojen seviyesinin tükendiğinin bir göstergesidir. Bu hormonal değişiklikler menopoz veya yaşlanmanın daha yaygın sonuçlarından oluşur. Bununla birlikte, vajinal kuruluklar, vajinal yıkamalar ve spreyler gibi kimyasal madde yüklü ürünlerdeki tahriş edici maddelerden kaynaklanabilir. Normal vajinal yağlamada azalmanın bir diğer nedeni, libidolardaki düşüşe bağlanabilir. Yeterince uyarıldığı zaman bol miktarda yağlama olur, ancak düşük bir cinsel yolculuk sırasında kuruluk hissedebilirsiniz. Vajinal nemlendiriciler veya menopoz vakalarında östrojen replasman tedavisi genellikle bu rahatsızlık verici kuruluğu tedavisi için bir uzman yardımı almak gerekir.

Kanama

Aşırı kuruluk ve vajinal duvarların inceltilmesi durumu olan kadınlar, cinsel ilişkiden sonra kanayan vajinadan şikayet eder. Cinsel ilişki sonrası bu ağrı ve kanı yaşamanın bir başka nedeni bakteri veya maya enfeksiyonunun neden olduğu iltihap olabilir. Enflamasyon vajinal duvarları tahriş edebilir. Bu, enfeksiyonun yayılmasını daha da artırabilir. Ayrıca, cinsel ilişkiden sonra bir saat veya iki saat sonra kanama, daha ciddi bir vajinal kanserin işareti olabilir. Bu tür bir kanamayı gözlemlerseniz hemen doktora başvurun. Kanser ihtimalini ortadan kaldırmak için bir biyopsi veya diğer ilgili testler yaptırın.

Yanma

Vajinadaki kaşıntı genellikle yanma hissi yaratır. Şiddetli bakteri enfeksiyonu veya kandida enfeksiyonu vakaları hatta bir İYE yanma hissi ile sonuçlanır. Yanmalara neden olabilecek bir diğer neden ise sentetik kumaşlardan yapılmış iç çamaşırı kullanılmasıdır. Vajina çoğu zaman nemlidir ve bu da cildinize uygun ve doğal kumaş kullanmanızı zorunlu kılar. Ayrıca, her durumda, vajinanın kokusunu arttırmak için parfümlerin veya diğer yapay parfümlerin kullanılması pH’a zarar verebilir ve yanma hissi yaratabilir.

Dezenme, irritanlar ve alerjenler içeren vajinal ürünler kullanmak gibi uygulamalardan kaçınmak, sıklıkla enfeksiyon geçiriyorsanız vajinal hastalıklar konusunda atmanız gereken ilk adımdır. Ayrıca, jinekoloğa düzenli olarak kontrole gitmek, adet ve cinsel ilişki süresince yapılacak ve yapılmaması gerekenler hakkında bilinçlenmeyi artırmak vajinanın sağlıklı kalması için gereklidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)