Vajinal Krampların Nedenleri ve Tedavisi

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vajinal Kramp Nedeni ve Tedavisi

Vajinal kramplar veya spazmlar güçlü, ağrılı kas kasılmaları gibi hissedebilir. Hafif vajinal kramplar menstrüasyonun bir belirtisi olabilirken, menstrüasyonun dışında ortaya çıkan ağrılı kramplar veya vajinal kramplar genellikle altta yatan bir tıbbi nedene sahiptir. Bu makalede vajinal krampların en sık nedenleri, tedavi seçenekleri ve bir doktor ne zaman görülebileceği ele alınmaktadır.

Vajinal Krampların Nedenleri Nelerdir?

1. Enfeksiyonlar

Vajinal enfeksiyonlar vajinal kramplara, keskin ağrılara, iltihap ve rahatsızlığa neden olabilir. Bakteriyel vajinoz, trikomonas gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları yaygın vajinal enfeksiyon türleridir. Enfeksiyonlar, aynı zamanda, kötü kokulu olabilecek ateş ve anormal akıntıya da neden olabilir.

vajinal kramplar
2. Adet Dönemi

Vajinal kramplar, yaygın bir adet dönemi belirtisidir. Rahim astarını döken uterus kontraktürleri olarak ortaya çıkarlar. Pelviste daha yüksek olan kramplar daha sık olmakla birlikte, vajinada da kramp oluşması alışılmadık bir durum değildir. Doktorlar menstrüasyon sırasında hafif bir kramp beklerken, ciddi pelvik ağrı ve kanama tipik dönem semptomları değildir. Bir doktor doğum kontrol hapları gibi ilaçları reçete ederek pelvik ağrı ve menstürasyondan kaynaklanan rahatsızlıkların insidansını azaltır.

3. Ağrılı Cinsel ilişki

Disparezi ağrılı cinsiyet için tıbbi terimdir. Bu ağrı, cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkabilir. Bazı insanlar ayrıca tamponlar kullandıklarında disparünya yaşarlar. Disparoni tipik olarak pelvis içinde derin, yanma hissi ekleyerek adet krampları gibi hissettirir. Enfeksiyon, inflamasyon ve vajina veya uterus üzerinde ameliyat öyküsü dahil olmak üzere disparüninin birçok nedeni vardır.

4. Endometriozis

Endometriozis rahim dokusuna benzeyen hücrelerin uterus dışında büyüdüğü zaman ortaya çıkan bir durumdur. Bu doku adet sırasında kontrat yapar ve kanar, ancak vücuttan çıkamaz. Bu ciddi ağrı ve kramplara yol açabilir. Endometriozis vajinada gelişirse, bu bölgede kramplara neden olabilir. Bununla birlikte, vajinal krampları olan bazı kişiler, başvurulan acıyı yaşıyor olabilir. Bu ağrı, dokunun vücudun diğer bölgelerinde daralması anlamına gelir, ancak birey bunun yerine vajinadaki ağrıyı hisseder.

5. Pelvik Taban Bozuklukları

Pelvik taban bozuklukları, mesane, rektum ve uterusu destekleyen pelvik taban kaslarında ağrı, kramp ve diğer semptomlara neden olan durumlardır. Bir kadın doğum yaptıktan sonra bu bozukluklar oluşabilir, çünkü doğum pelvik tabanı zayıflatabilir. Vajinal kramplara ek olarak pelvik taban bozuklukları, kabızlığa, cinsel ilişki sırasında ağrıya ve idrar akışını kontrol etmede zorluklara neden olabilir.

6. Pelvik inflamatuar Hastalık (PID)

PID, pelvik organlarda bir enfeksiyon vajinal dokuda iltihaba neden olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Semptomlar hafif ve şiddetli arasında değişebilir. Dönemler arasında kanama, alt karın ağrısı, seks sırasında ağrı, vajinadan olağandışı akıntı veya koku, vajinal kramp görülebilir.

7. Uterin Fibroidleri

Uterin fibroidleri uterus duvarında gelişen kanserli olmayan büyümelerdir. Uterin fibroidleri, ağır kanamaya, vajinal kramplara, cinsiyette ağrıya ve alt karın bölgesinde dolgunluk veya basınç hissine neden olabilir.

8. Vulvodini

Vulvodynia, bir kişinin vulvada, dış dişi genital bölgede, herhangi bir bilinen neden olmaksızın 3 ay veya daha uzun süre ağrı yaşadığı tıbbi bir durumdur.

9. Düşük

Hamilelik ya da hamilelik kaybı, hamileliğin 20. haftasından önce ya da öncesinde sona ermesiyle ortaya çıkar. Vajinal kramplara ek olarak, düşük yapma, karında lekelenmeye veya kanamaya ve ağrıya neden olabilir.

Hamilelik Sırasında Vajinal Kramplar

Vajinal kramplar, çeşitli sebeplerden dolayı hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Hafif kramplar, plasentanın implantasyonuna veya servikal hücre değişikliklerine bağlı olabilir. Büyüyen rahim de çevredeki pelvik organlara baskı yapabilir ve bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Hamileliğin ilk 20 haftasındaki vajinal kramplar, eğer kanama eşlik ederse, bir düşüklüğü de gösterebilir. Bazen, hamilelik sırasında vajinal kramplar bebeğin doğumunun yakın olduğunu gösterebilir. Eğer bu hamilelik 37 haftadan daha az olursa, semptomların preterm doğumunu göstermediğinden emin olmak için doktora gitmeniz gerekir. Vajinal kramp, kasılmalarla birlikte vajinal kramponun vajinada değişiklik yapmasına yardımcı olur. Doğumdan kısa bir süre önce vajinal kramp oluşması, doğuma hazırlanmak için dilate olduğunu gösteren keskin veya bıçaklayıcı ağrılara yol açabilir.

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

İnsanlar adet sırasında hafif vajinal kramplar beklerken, vajinal krampların diğer örnekleri altta yatan ancak genellikle tedavi edilebilen sağlık sorunlarını gösterebilir. Vajinal kramplara ek olarak, aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. K

  • Kötü kokulu veya sıra dışı akıntı
  • Pelvik dolgunluk ve basınç hissi
  • Ağır veya açıklanamayan kanama
  • Şiddetli acı
  • Seks sırasında ağrı
  • İdrara çıkma veya idrar aciliyeti duygularını kontrol etme sorunu

Hamile bir kadın, özellikle de kanama yanında ortaya çıkan vajinal kramplar konusunda endişeli ise, mutlaka doktora gitmelidir. Hafif vajinal kramplar genellikle standart bir menstruasyon semptomu iken, şiddetli veya tekrarlayan kramplar altta yatan bir tıbbi nedene sahip olabilir. Bir doktor kesin bir tanı sağlayabilir. Ağrıyı hafifletmek ve vajinal krampların sıklığını azaltmak için tedavi seçeneklerini önerebilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)