Vejetaryen Beslenme ve Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vejetaryen Beslenme ve Faydaları

Vejetaryen beslenme, çeşitli nedenlerle et, balık, kümes hayvanları tüketilmemesine denir. Et tüketmemenin yanında ayrıca hayvanların ürettiği yumurta, süt, bal gibi ürünleri de yemeyenlere ise vegan denir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek “Yapılan araştırmalara göre vejetaryenler, fazla et yiyenlere göre kalp hastalığına yüzde 30, kansere yüzde 40 daha az yakalanıyor” diyerek konuyla ilgili açıklamalarına devam ediyor..

vejetaryenVejetaryenlik Son 5 Yılda Yükseldi

Vejetaryen ve vegan sayısının son beş yılda yükseldi. Bu nedenle vegan marketlerinin ve restoranlarının sayısı da gittikçe artıyor. Bu sayede vejetaryen yaşam tarzını benimsemek giderek kolaylaştırıyor. Bazı insanlar dinsel, ahlaki nedenlerden dolayı hayvanları yemek için öldürmenin yanlış olduğunu düşündüğü için, bazıları ise bunun ekolojik sistemi olumsuz etkilediğini düşündüğü için et yemiyor. Bunların yanında, etsiz beslenmenin daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için de et yemeyen kişiler var. Sağlık gerekçelerinden dolayı son yıllarda özellikle gelişmiş batı toplumlarında vejetaryenlik yayılmaktadır. Genellikle vejetaryenlerde kalp damar rahatsızlıkları, yüksek kan basıncı, diyabet, şişmanlık ve bazı kanser türleri daha az görülüyor. Araştırmalara göre vejetaryenler, fazla et yiyen kişilere göre kalp hastalığına yüzde 30, kansere yüzde 40 daha az yakalanıyor.

Vejetaryenlik iyi Uygulanmalı

Vejetaryen beslenen kişiler sebze, meyve, baklagilleri fazla tükettiklerinden dolayı bol lifli ve az yağlı beslenmiş olurlar. Bu nedenle bazı hastalıklara yakalanma riskleri düşüktür. Tabii bu durum beslenmelerini iyi yönetebildikleri sürece geçerlidir. Aksi halde protein, D vitamini, B12 ve demir eksikliği görülebilir. Veganlarda ek olarak kalsiyum ve çinko takip edilmelidir. Doktor ve diyetisyen tarafından belli aralıklarla kan değerleri ölçülerek takviye edilmesi gereken besinler belirlenmelidir. Özellikle proteini karşılamak için de kuru baklagiller, soya ve tahıl ürünlerini tüketilmelidir.

Vejetaryenlik Bir Tercih

Bazı çalışmalara göre; iklimin, doğal yapının, türlerin ve neticesinde gezegenin sonunu hazırlayan küresel ısınmanın en büyük sebebinin et tüketimi olduğu söyleniyor. Hayvan çiftliklerinden atmosfere karışan CO2 gazının büyük boyutlarda olduğu, yaratılmaya çalışılan tarım alanlarının sürekli büyüyen et ihtiyacını karşılayamadığı için ormanların ve temiz su kaynaklarının aynı hızla yok edildiğinin görülüyor. Bu bilgiye sahip ve duyarlı kişiler için vejetaryenlik veya veganlık bir zorunluluk oluyor. Diğer yandan günlük hayatımızda birçok kişi için sağlık açısından veya damak tadı farklılıklarından dolayı bu bir tercih oluyor..

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)