Vitamin Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vitamin Eksikliği Nedenleri ve Belirtileri

Harekete geçmek için A vitamini, inanç için vitamin B vitamini, güven için C vitamini, disiplin için D vitamini, coşku için E vitamini depolamak gerekir. Beslenmenizdeki vitaminler, sağlığın korunmasında hayati bir rol oynamaktadır. İşlenmiş gıdaların ve yağlı beslenmenin mevcut yaşamında insanlar bir veya daha fazla vitamin eksikliğine yatkındır. Vitamin eksikliği yanlış beslenme kadar, sindirim sistemi sorunları nedeniyle de olabilir.

vitamin eksikliği

Enzimler içeren vitaminler, vücutta enerji açığa çıkarmaya ve kimyasal aktiviteleri sürdürmeye yardımcı olur. 13 çeşit vitamin vardır:

 • Tiamin
 • B2 vitamini
 • Niasin
 • B6 (piridoksin)
 • folasin
 • B12 (siyanocobalamin)
 • Pantotenik asit
 • Biyotin
 • C vitamini
 • A vitamini
 • D vitamini
 • E vitamini
 • K vitamini

Vitamin Eksikliğinin Nedenleri

Vitaminler birçok hayati bedensel işlev için gereklidir. Bu nedenle, uygun miktarda vitamin tüketilmeli veya ek vitamin alınmalıdır. Esansiyel vitaminlerin eksikliği genellikle düşük meyve ve sebze alımı gibi kötü beslenme alışkanlıklarının bir sonucudur. Vitamin eksikliği çok ciddi bir sorundur ve doğal gıdalar veya diyet takviyeleri ile tedavi edilmelidir. Vitamin eksikliğine neden olabilecek faktörler şunlardır:
1. Beslenme
2. Alkolizm
3. Hamilelik sırasında bulantı ve kusma
4. Obezite
5. Sigara içmek
6. Hamilelik ve emzirme

Vitamin Eksikliği Belirtileri

 1. Grip
 2. Kas krampları
 3. Sedef hastalığı
 4. Kronik böbrek hastalığı
 5. Diyabet
 6. Astım
 7. Periodontal hastalık
 8. Kardiyovasküler hastalık
 9. Depresyon
 10. Kanser

Vitamin Eksikliği Hastalıkları ve Tedavisi

1. Beriberi

Bu hastalığın semptomları ağrı, beyin hasarı, kilo kaybı, vücut zayıflığı, düzensiz kalp atım hızı ve kalp yetmezliğidir. Beriberi, tahıl tanelerinin kabuklarından elde edilebilen B1 vitamini (tiamin) eksikliği nedeniyle oluşur.

2. Pellagra Hastalığı

Bu hastalığın semptomları dermatit, demans ve diyaredir. Aynı zamanda ölüme de yol açabilir. B3 vitamini eksikliği (niasin) pellagra hastalığına neden olabilir. B3 vitamini açısından zengin bir beslenme ile kolayca tedavi edebilir.

3. Biyotin Eksikliği

Biyotin eksikliği saç dökülmesine, anemiye, döküntülere, akıl hastalığına, halüsinasyonlara, uyuşukluğa ve depresyona neden olur. Bu vitamin et, karaciğer, süt, yer fıstığı ve bazı sebzelerden elde edilebilir.

4. iskorbüt Hastalığı

İskorbüt cilt lekelerine, diş kaybına, ateşe, diş etlerine, uyuşukluğa ve ölümle sonuçlanabilir. Bu, C vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

5. B12 Vitamini Eksikliği

Omurilik hasarına ve zaman içinde beyin bozulmasına yol açar. Ruhsal bozukluklara da neden olabilir. Semptomları sinirlilik, depresyon, yorgunluk ve kötü hafızadır. Bu, vücutta B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. B12 vitamini, yumurta, süt, et vb. besinlerde bulunmaktadır.

6. Raşitizm

Raşitizm, kişinin kaslarını ve kemiklerini yumuşatır. Bu özellikle çocuklarda ve bebeklerde görülür. D vitamini eksikliğinden kaynaklanır. D vitamini, kalsiyumun kemiklere emilmesini sağlamak için gereklidir.

7. Ariboflavinosis

Bu hastalık genellikle yetersiz beslenen çocuklarda ve alkoliklerde görülür. Semptomlar çatlamış dudaklar, boğazın şişmesi, kanlı gözler, parlak pembe dil ve düşük alyuvar sayımıdır. Bu vitamin B2 (riboflavin) eksikliğinden kaynaklanır, ancak uygun yiyecekleri tüketerek ve süt, mantar, et, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerle beslenerek kolayca tedavi edilebilir.

9. K Vitamini Eksikliği

Bu vitamin eksikliği normal olarak yenidoğan ve bebekleri etkiler. Ayrıca kontrolsüz kanamaya ve az gelişmiş kemiklere neden olabilir. Bu eksikliği önlemek için birçok hastanede yenidoğanlara K vitamini enjeksiyonları yapılmaktadır. Bu vitamin yeşil yapraklı sebzelerden elde edilebilir.

10. Paraestezi

B5 vitamini, gıda maddelerinin çoğundan elde edilebilir. Bu eksiklik temel olarak malnütrisyon kategorisine giren insanlarda bulunur. Bu vitaminin eksikliği, kronik paraestezi yol açabilir. Paraestezi, insanlar tarafından “uykuya dalmak” gibi bir uzuv gibi uyuşma hissi olarak bilinir. Bu tehlikeli bir hastalık değildir ve normalde B5 vitamini eksikliği olan kişilerde görülür.

11. Gece Körlüğü

Bu hastalık hastanın tam görüşünü kaybetmesine veya geceleri bulanık bir görüntünün oluşmasına neden olur. A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olur. Diyetinize havuç dahil etmek bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)