Kilo Vermek isteyenler C Vitaminini Aksatmamalı

vitaminler

Vitaminler ve Vitaminlerin Önemi

Vitaminler, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vazgeçilmezdir. Sağlıklı yaşamın sürekliliği için vitaminler büyük önem taşır. A vitamini bağışıklık sistemini korur. D vitamini kas gelişimine katkı sağlar. E vitamini kalbi korur. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlar. C vitamini de kilo kaybında etkili olur. Yeterince vitamin alınmadığı zaman birçok sağlık problemi ortaya çıkar. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, vitaminlerin önemini ve hangi besinlerde hangi vitaminlerin bulunduğunu anlattı.

vitaminler
Kemik Sağlığı için D Vitamini

D vitamininin kemik sağlığı için önemlidir. D vitamini kemik kaybını azaltır. Kas gelişimini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Patates D vitamini kaynağıdır. Ancak D vitamini içeren besinlerin etkili olabilmesi için aynı zaman güneş ışığından da yeterince faydalanmak gerekir.

A ve E Vitaminleri Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Göz sağlığını koruyabilmek için en temel vitaminin A vitaminidir. A vitamini; havuç, maydanoz, dereotu, ısırgan otu, pazı, taze nane, sarı biber, kayısı ve rokada bulunur. Enfeksiyonlara karşı savaşır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt sağlığını korumada önemli katkısı vardır. A vitaminin yanı sıra E vitamini de bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir. Çam fıstığı, kabak, kayısı, lahana, marul, domates ve fasulye E vitamini içeren besinlerdir. Bağışıklığı güçlendirmesiyle birlikte kalp sağlığı için de önemlidir. E vitamini ayrıca cilt ve deri sağlığını korur. Hastalıklarda koruyucu tedavi sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini ortadan kaldırır.

Yaralanma ve Kesiklerde Kanın Pıhtılaşması için K Vitamini Gerekli

Brüksel lahanası, kıvırcık marul, ıspanak, şalgam, pancar, pazı, kale marulu ve kuşkonmazda K vitamini bolca bulunur. K vitamini kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca yaralanma ve kesik gibi durumlarda kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Hafıza ve Beyin için B Vitamini

B vitamini büyüme ve gelişmeyi sağlar. Hafıza ve beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansızlığı engel olur. Hayvansal gıdalar, erik, patates, brokoli, bezelye, kuşkonmaz, muz ve avokado B vitamini içerir.

Kilo Vermek için C Vitamini Şart

C vitamini tansiyonun düzenlenmesini sağlar. Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucudur. Demir eksikliğine de iyi gelir. Kilo kaybına yardımcı olur. Diş sağlığı için önemlidir. Kırmızı biber, maydanoz, şalgam, limon, lahana, kivi, çilek, yabanmersini C vitamini içeren besinlerdir.

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

  Subscribe  
Bildir