Vücut Kokusu için Doğal Çözümler

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vücut Kokusu için Doğal Çözümler

Terleme, genel olarak, vücudun sıcaklığını ayarlamak için gerçekleşen doğal bir oluşumdur. Bununla birlikte, terleme sonrası oluşan vücut kokusu önemli bir dönüş olabilir. Deodorantlar, vücut kokusu ile mücadelede en iyi bilinen yollardan biridir. Fakat deodorantlarda kullanılan kimyasallar insan vücudunda birikir. Bu nedenle, birçok kişi konuyla ilgilenmek için daha güvenli ve doğal alternatifler arıyor. Vücut kokusundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek doğal ilaçları öğrenmek için okumaya devam edin.
vücut kokusu
Vücut Kokusu Neden Olur?

Vücut kokusu, cildimizde yaşayan bakterilerin proteinlerimizi farklı asitlere indirgediğinde üretilir. Bazı insanlar cildin vücut kokusu üreten bakterilerin büyümesi olduğunu düşünmeye eğilimlidir, ancak gerçekte hoş olmayan kokuyu üreten bu işlemdir. Her bireyin yaş, beslenme, sağlık ve cinsiyet gibi parametrelerden etkilenecek benzersiz bir koku vardır. Proteinlerin terimizdeki bakteri parçalanması, iki asitle sonuçlanır – propiyonik asit ve izovalerik asit. Propionik asit, propiyonibakteriler amino asitleri parçaladığında üretilir. Keskin bir kokusu vardır ve genellikle sirke ile ilişkilendirilir. İzovalerik asit ayrıca birçok peynir çeşidinde bulunur. Staphylococcus epidermidis bakterileri tarafından üretilir. İnsan vücudunun ayrıca vücudumuzun her yerinde mevcut olan iki ter bezi vardır.
– Eccrine Bezleri: Bu bezler vücudun tamamında bulunur. Ekrin bezleri tarafından üretilen ter belirli kanallar vasıtasıyla derinin yüzeyine ulaşır. Vücudun sıcaklığını korumadan sorumludur.
Apokrin Bezler: Bu bezler genellikle vücudumuz tarafından üretilen kötü kokudan sorumludur. Apokrin bezleri genellikle koltuk altı, göz kapakları, genital bölgede ve göğüslerde bulunur. Anne sütünün içindeki yağ damlacıklarının salgılanmasından ve kulak kirinin üretiminden sorumludurlar. Koltuk altlarında ve kasıklarında, bu bezler genellikle  koku verir. Vücut kokusu doğal bir fenomen olmasına rağmen, bizim güveni ve kişiliğimizi etkileyebilir. Vücut kokusu için doğal çözümler;

1. Yağlar

Bazı yağların vücut kokusu ile mücadeleye yardımcı olan çeşitli özellikleri vardır. Bu yağların kombinasyonu da sıklıkla bu sorunu çözmek için kullanılır. Vücut kokusu için en iyi yağlar şunları içerir:

a. Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, vücudumuzda bulunan bakterileri ortadan kaldırdığı bilinen vücut kokusundan kurtulmaya yardımcı olan laurik asit bakımından zengindir. Hindistancevizi yağının az miktarda doğrudan vücudunuzun terleyen bölgelerine sürün. Kötü vücut kokusu için, 1 çay kaşığı sitrik asit tozunu 1 su bardağı su ile karıştırın ve duştan çıkmadan önce son durulama olarak kullanın.  Duştan çıktıktan sonra havlu vücudunuzu kurutun ve hindistancevizi yağı uygulayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

b. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı doğal antiseptiktir ve aynı zamanda antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür. Antiseptik çay ağacı yağı cilde temas eden bakteri ve mantarları temizlemeye yardımcı olabilir ve bu da kötü koku oluşumunu engeller. 2 çay kaşığı çay ağacı yağını 2 çorba kaşığı su ile inceltin. Karışımı direkt olarak koltuk altı ve terleyen diğer bölgelere sürün. En iyi sonuç için günlük uygulayın.

c. Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağı koku veren bakterilerin büyümesini engeller. Ve yaydığı çiçek özü bir bonus! Mısır nişastası ve kabartma tozu cildi kuru tutarak bakterilerin birikmesini engeller. 10 damla lavanta yağını 3 çay kaşığı mısır nişastası ve 2 çay kaşığı kabartma touz ile karıştırın. Karışımı karanlık bir yerde birkaç gün saklayın. Bu karışımı gerektiğinde uygulayın. Bu doğal bir deodorant tozudur ve günlük olarak kullanılabilir.

d. Nane Yağı

Nane antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu nedenle deodorantlara alternatif olarak kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda antibakteriyeldir ve deride bulunan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Mısır nişastası ve kabartma tozu cildi kuru ve terden koruyacaktır. İhtiyacınız olacak malzemeler; 10 damla nane nane yağı, su, 4 çorba kaşığı hindistancevizi veya jojoba yağı, 4 çorba kaşığı mısır nişastası, 4 yemek kaşığı kabartma tozu. Ya birkaç damla nane yağını doğrudan uygulayabilir ya da su ile karıştırabilir ve koltuk altınıza püskürtebilirsiniz. Koltuk altınızı kuru tutmak isterseniz, nane nişastası yağı, hindistancevizi / jojoba yağı, mısır nişastası ve kabartma tozunu karıştırın. Bu karışımı soğutun ve gerektiği gibi kullanın. Bu karışım günlük olarak kullanabilirsiniz.

2. Elma Sirkesi

Doğada asidik olan elma sirkesi, bakteri oluşumunu öldürme ve önleme kabiliyeti ile bilinir ve bu da kötü vücut kokusunu önleyebilir. Elma sirkesi, koltuk altı ve diğer vücut bölgelerinize pamuk ile doğrudan uygulanabilir. Elma sirkesi, deodorantlara doğal bir alternatif olduğundan, kişinin ihtiyacına göre düzenli olarak kullanılabilir.

3. Rezene Tohumları

Rezene tohumlarında bulunan bazı bileşenler uyarıcıdır. Midede sindirim ve gastrik sindirim sıvılarının salgılanmasını teşvik eder. Aynı zamanda müshil olarak işlev gördüğü ve vücut kokusunu önleyebildiği bilinmektedir. Gerekli malzemeler; 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu, 1 su bardağı su, bal (isteğe bağlı). Ezilmiş rezene tohumlarını bir bardak suya ilave edin ve karışımın kaynaması için bekletin. Karışımı süzün. Gerekirse, lezzet için biraz bal ilave edin. İstediğiniz sonucu elde edene kadar her sabah için.

4. Yeşil Çay

Yeşil çaydaki antioksidanlar ve tanik asit, içeriden vücut kokusu ile mücadeleye yardımcı olur. Yeşil çayın harici uygulaması deriyi kuru tutmaya ve bakterileri kontrol altında tutmaya yardımcı olurken, günlük yeşil çay alımı tüm toksinleri vücudun dışına atmaya yardımcı olur. Bir çaydanlıkta su kaynatın ve yeşil çay yaprakları ekleyin. Soğumasını bekleyin ve sonra özleri vücudun ter atmasına neden olan bölgelere uygulayın. Aç karnına düzenli olarak yeşil çay içmek kötü vücut kokusu ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

5. Çay Poşetleri

Çayda bulunan tanenler cildi kuru tutarak ter oluşumunu önler. Gerekli malzemeler; 4 çay poşeti, 2L su. Suyu kaynatın ve çay poşetlerini ilave edin. Bu çayı banyo suyunuza boşaltın ve 15-20 dakika bekleyin. Bunu haftada en az üç kez yapın.

6. Limon Suyu

Limonun asidik yapısı vücudumuzun pH’sını düşürerek bakterilerin cildimizde hayatta kalmasını zorlaştırır. Bir limonu ikiye bölün ve doğrudan koltuk altlarına sürün. Kurumasına izin verin. Ilık su ile yıkayın. Hassas cildiniz varsa, birkaç damla su ile limon suyu seyreltebilir ve daha sonra koltuk altlarına uygulayabilirsiniz. Bunu günlük olarak yapabilirsiniz.

7. Domates Suyu

Domateslerin asidik yapısı, derisinde bulunan bakterileri öldürürken, büzücü özellikleri gözenekleri en aza indirgemekte ve ter üretimini azaltmaktadır. Küveti 1 kova ılık suyla doldurun ve üzerine 2 su bardağı domates suyu ekleyin.  20-30 dakika içinde bekleyin. Bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

8. Gül Suyu

Gül suyu sıkıştıkça, deride bulunan gözeneklerin boyutunu azaltır ve bu ter üretimini azaltır. Aynı zamanda çiçek kokusu bırakır. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 3 yemek kaşığı gül suyunu karıştırın. Bu karışımı bir şişeye koyun ve gerektiğinde koltuk altınıza ve diğer vücut bölümlerinize püskürtün. En iyi sonuç için bunu her gün uygulayın.

9. Maydanoz

Maydanoz yaprakları, çağlardan beri anti-koku özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu yapraklarda klorofil varlığının, vücut kokusu ve ağız kokusunu dahili olarak ortadan kaldırdığı söylenir. Maydanoz yapraklarını 1 bardak suya ilave edin ve 5 dakika kaynatın. Suyu süzdükten sonra ve için. En iyi sonuç için maydanoz suyunu düzenli olarak için.

10. Mısır Nişastası

Mısır nişastasının antibakteriyel özellikleri bakterileri kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Mısır nişastası ayrıca cildin kuru kalmasına yardımcı olur ve böylece ter üretimini azaltır. Koltuk altı ve vücudunuzun diğer terli bölgelerinde mısır nişastası tozu sürün. Bunu günlük olarak deodorantınıza doğal bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Bu ilaçlara ilaveten, temel hijyen ve günlük banyo yapmayı sürdürmek, pamuklu giysiler giymek ve sağlıklı bir beslenmek, az baharatlı besinler tüketmek vücut kokusu ile daha hızlı mücadele etmeye yardımcı olacaktır. Meydana geçen vücut kokusu sadece utanç verici olmakla kalmıyor aynı zamanda pek çok kişi için zihinsel ve sosyal olarak rahatsız edici bir olgu olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu bireyler için, mağazadan alınan deodorantlar ve ter açıcılar, iyilikten çok zarar verebilirler. Dolayısıyla, doğal ter önleyiciler kullanılması çok önemlidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)