Vücut Tipine Göre Beslenme

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Vücut Tipine Göre Beslenme

Bir vücut tipi sadece bir kişinin görünümünü tarif etmez. Aslında, bundan çok daha fazlasını ifade eder! Vücudunuz, sisteminizin yediğiniz yiyeceklere ve hormonal özelliklerine nasıl tepki vereceğini gösterir. Kilo vermenize yardımcı olacak en iyi antrenmanları bile belirleyebilir. Bu nedenle vücut tipine göre beslenme konusuna dikkat etmek gerekir.

vücut tipine göre beslenme

Elma şeklindeki vücuda sahip olanlar, yağlarının çoğunu göbek çevresinde taşırlar ve ince bacaklara sahiptirler. Diğer yandan, armut şeklindeki bir kişi, kalçaları ve baldırlarında saklanan tüm ağırlıkları ile ince bir üst vücuda sahiptir. Son olarak, kum saati şekilli bir gövdeye sahip olan kişiler, daha eşit bir ağırlık dağılımına sahiptir. Kum şekilli bir vücut en iyi metabolizmaya sahipken, elma şeklindeki bir vücut genellikle düşük metabolik hız ve kilo sorunları mevcuttur. Her vücut tipi diğerinden farklıdır ve farklı noktalarda yağ depolar. Vücudunuzu vücut tipine göre beslenme konusuna dikkat ettiğinizde, vücudunuzun ne kadar hızlı uyum sağladığına ve yeme planınıza nasıl karşılık verdiğine şaşıracaksınız. Enerji seviyenizde kayda değer bir iyileşme göreceksiniz ve aşırı kilonuzu kolayca ve doğal olarak vermiş olacaksınız. Vücut tipine göre beslenme ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Elma Şekli Vücut Tipi

Bir endomorf olarak da bilinen bu vücut tipi, abdominal bölgenin etrafında yağ depolaması ile fazla insülin ve kortizolden muzdariptir. Elma şekilli vücudun orantıları daha yüksek seviyelerde androjendir, bu da aşırı yağ dokusunun göğüslerinizin, belinizin ve sırtınızın içinde ve çevresinde depolanmasını sağlar. Göbek bölgesindeki aşırı kilo, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini de içeren birçok sağlık tehdidine bağlıdır. Bununla birlikte, bacaklar ve kollar, herhangi bir ekstra ağırlık olmaksızın genellikle incedir. Bu vücut tipine sahip kişiler de tipik olarak daha kısadır ve daha kiloludur. Çabucak kilo aldıkları görülüyor, ancak iyi kısmı da kilo verebiliyor olmalarıdır. Yapmaları gereken tek şey beslenmelerini izlemek ve tekrar forma girebilmektir. Karın yağının, popo ve uyluk bölgesinde depolanan yağdan daha çabuk ayrıldığını unutmayın.

Elma Şekli Vücut Tipine Göre Beslenme

Elma şekilli bir gövdeye sahipseniz, günlük aldığınız kalori miktarının farkında olmanız gerekir. Yüzde 30 karbonhidrat, yüzde 35 protein ve yüzde 35 yağ gibi dengeli bir makrobesin dağılımını hedeflemelisiniz. Aynı derecede yeterli miktarda sağlıklı yağ içeren yüksek miktarda protein ve sebze almaya odaklanın. Karbonhidrat ihtiyacınızı, meyve ve sebzeler gibi yiyeceklerle doldurun. Yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun, bunlar kolayca şekere dönüştürülür, bu da vücutta yağ olarak depolanır. Haftada bir kez yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tercih edin.

Ne Yemeli

Sağlıklı Tekli Doymamış Yağlar: Bu kalp-sağlıklı yağlar fındık (ceviz ve badem), tohumlar (çemen otu, yulaf, chia), zeytinyağı, hindistancevizi yağı, fındık ezmesi ve tam yağlı peynirde bulunur. Bu sağlıklı yağlara sahip gıdalar, kan şekeri seviyelerinin korunmasında, aşırı insülin salgılanmasının engellenmesinde, leptinin (iştahı bastırıcı bir hormon) bastırılmasında, yemek sonrası insülin yanıtının azaltılmasında ve vücuttaki glukoz ve insülin düzeylerinin dengelenmesinde yardımcı olur.
Anti-inflamatuar Yağlar: Bu yağlar avokado, zeytinyağı, levrek, somon ve arpa, karabuğday gibi tam tahıllarda bulunur. Bu besinler vücuttaki kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kortizol seviyelerini kontrol etmeye de yardımcı olur.
Beyaz Fasulye: Bu gıda, beyindeki kortizol (stres hormonu) seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir kimyasal olan doğal bir fosfatidilserin kaynağıdır. Ayrıca, beyaz fasulye vücutta insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olan lifle doludur.
Yaban Mersini: Meyveler, insülin duyarlılığını artırmaya ve diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olan belirli biyoaktif bileşikler içerir.
Koyu Çikolata veya Kakao: Koyu çikolatada bulunan kakao, vücuttaki kan basıncı düzeylerinin korunmasını kısıtlayan enzimleri inhibe eder. Ayrıca, antidepresan etkisi olan ve kandaki kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan ve böylece stresi ve depresyonu azaltan bir kimyasal olan serotonini artırır.
Proteinler: Tavuk, balık ve sığır eti, vücuttaki leptin düzeylerini düşürür. Bu sonuçta daha iyi metabolizma ve daha hızlı yağ yakma ile sonuçlanır.
Yeşillikler: Ispanak, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler vücudunuzu bir yağ yakma haline getirir. Yağ depolamak yerine, vücudunuz yağları yakmak için çalışmaya başlar.
Organik Elma: Elma, kandaki düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL veya “kötü” kolesterol) seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

Ne Yenmez?

Yapay Tatlandırıcılar: Aspartam ve suni tatlandırıcılar içeren, insülini artıran besinler, istek ve kilo almaya katkıda bulunur.
Kahve veya Kafeinli içecekler: Artan kortizol ve insülin seviyelerine katkıda bulunurlar.
Rafine Edilmiş Karbonhidratlar: Pirinç, makarna ve beyaz ekmek gibi yiyecekler yağ bakımından düşüktür, ancak kan şekerini arttırır, bu da vücudunuzdaki stresi artırabilir ve sizi daha da acıktırır.
Fruktoz ile Tatlandırılmış Gıdalar: Bu besinler iştahınızı arttırmaya çalışır.
Yüksek Şekerli Gıdalar: Kek, kurabiye ve çörek gibi şekerli yiyecekler kandaki insülin seviyelerini arttırır ve kilo alımına katkıda bulunur. Benzer şekilde mango, ananas ve üzüm gibi besinler, aromalı yoğurtlar, enerji içecekleri ve paketlenmiş tatlılar da aynı etkiyi yaratır.
Abur Cubur: Patates cipsi, pizza, hamburger gibi yiyecekler hem yağ hem de karbonhidrat açısından yüksektir ve kaçınılmalıdır.

Armut Şekli Vücut Tipi

Bir endomorf olarak da bilinen armut biçimli bir vücut, östrojen fazlalığıyla uğraşır. Kalçalar ve baldırların etrafında kilo alma eğilimi gösterir. Östrojen baskınlığı, toksik yağ, su tutma, şişkinlik ve diğer çeşitli sağlık konularında kazanç gibi koşullara yol açar. Kilo kaybı söz konusu olduğunda, kalçalar ve baldırların etrafında cilt altı yağını harekete geçirmek ve kaybetmek zor olduğu için, armutlar biraz hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalırlar. Aslında, armut şeklindeki vücutlar için, vücudun diğer kısımlarında kilo vermek oldukça kolaydır. Vücuttaki östrojenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan yiyecekler yemek, bu vücut tipinin kilo vermesine yardımcı olacaktır. Sağlık söz konusu olduğunda, armut şeklindeki bedenleri olan insanlar şanslıdır. Karın yağından farklı olarak, kalça ve kalçaların etrafında depolanan yağlar genellikle kalp hastalığı ve diyabet riskini artırmaz. Bu yağ türü insülin direncini azaltır ve ‘iyi’ yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü artırır.

Armut Şekli Vücut Tipine Göre Beslenme

Hızlı metabolizma, armut biçimli gövdeler için artı bir noktadır. Bu nedenle, bu vücut tipi yeterli kalori ve karbonhidrat tüketimini sağlamalıdır. Makrobesinlerinizi şöyle sıralayın: Yüzde 50 karbonhidrat, yüzde 25 yağ ve yüzde 25 protein. Armut şeklindeki bir vücut için, az yağlı bir diyetin uygulanması iyi olur. Aslında alt vücutta biriken inatçı yağları parçalamaya yardımcı olur.

Ne Yemeli

Keten Tohumu: Zayıf bir fitoestrojenik gıdadırlar ve böylece vücuttaki aşırı östrojenin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.
Kükürtlü Sebzeler: Lahana, karnabahar ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler gibi sebzeler yüksek miktarlarda filoyut içeren (sülforafan ve izotiyosiyanatlar) östrojenin azaltılmasına yardımcı olurlar.
Organik Süt ve Et Ürünleri: Bu, östrojen hormon düzeyinizi azaltmada yardımcı olur.
Az Yağlı Süt Ürünleri: Az yağlı süt ürünlerindeki kalsiyum, yağın depolanma, biriktirme ve parçalanma şeklini düzenlemeye yardımcı olur.
Yüksek Lifli Meyveler ve Sebzeler: Enginar kalpleri, pancar gibi besinler lif bakımından yüksektir ve bu nedenle östrojenin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Brokoli: Brokoli, östrojen seviyesini düşürmeye yardımcı olan mükemmel bir sülforakran kaynağıdır. Ek olarak, içindeki besin maddeleri, kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.
Fasulye: Bunlar, gastrointestinal sistemi östrojen reabsorbe etmekten koruyan glukanik asit açısından zengindir. Sonuç olarak, daha fazla östrojen dışarı atılır!
Kepekli Tahıllar: Kinoa, yulaf ve buğday gibi güçlendirilmiş tahıllar, östrojenin azaltılmasına yardımcı olan fitoestrojen ve anti-östrojen polifenollerin mükemmel bir kaynağıdır.

Ne Yenmez?

Yüksek Yağlı Süt: Bu vücudunuzdaki östrojen seviyelerini artırabilir.
Kafein: Kafein içeren çok fazla kahve veya başka içeceklerin içilmesi, östrojen düzeylerinin artmasına neden olabilir.
Beyaz Karbonhidratlar / Makarna: Bunlar, alt vücutta su tutma ve yağ birikimine yol açan yüksek glisemik karbonhidratlardır.
İşlenmiş Gıdalar: Östrojen seviyelerinde artışa katkıda bulunur. Ayrıca, su tutmaya neden olan tuz ile yüklenir.
Alkol: Alkol vücutta östrojen üretimini artırır, bu da meme kanseri gibi hormonla ilişkili kanserlerin gelişme riskini artırır.
Zararlı Yağlar: Zararlı yağlar, genellikle kısaltılmış ve margarinlerde bulunan, hidrojenlenmiş yağları ve kısmen hidrojenlenmiş yağları içerir. Bu yağlar östrojen üretimini artırır.
Doymuş Yağlar: Bunlar yüksek yağlı süt ve kırmızı et gibi hayvansal kaynaklardan gelir.

Kum Saati Şekli Vücut Tipi

Kum saati şeklindeki vücut, elma ve armut biçimli gövdeler arasında bir yere düşer. Bu tip vücut şekli de mezomorf olarak bilinir. Kum saati şeklindeki bir vücuda sahip olan insanlar, düşük tiroid hormonları ile uğraşırlar ve vücutlarında eşit olarak dağılmışlardır. Bu vücut tipi genellikle kaslı bir yapıya sahip yumuşak ve yuvarlak bir görünüme sahiptir ve kollar, göğüs, diz ve ayak bilekleri aracılığıyla kütle toplar. Onlar yalın, atletik görünümlü ve az şişman olma eğilimindedirler. Bu vücut tipine sahip insanlar, duyarlı kas hücreleri ve yüksek metabolizma ile en ayrıcalıklıdır. Yüksek metabolizma nedeniyle, kolayca yağ yakma eğilimindedir. Ne yediklerine bağlı olarak fazla çaba harcamadan kilo alabilir veya kaybedebilirler.

Kum Saati Şekli Vücut Tipine Göre Beslenme

Bu vücut tipi elma şekilli ve armut biçimli gövdeler arasında düştüğü için, makrobesinlerinizi karbonhidratlar, proteinler ve yağlar arasında eşit olarak bölmeniz gerekir. Bu üç grubun her birinden toplam kalorilerinizin üçte birini almayı hedefleyin.

Ne Yemeli

Çiğ Sebze ve Meyveler: Kum saati vücut tipine göre beslenme konusunda dikkat ederken beslenmenize elma, portakal, armut, turp, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler gibi birçok meyve ve sebzeyi dahil etmeyi unutmayın.
Tam Taneli Tahıllar: Düzenli beslenmenizin bir parçası olarak yulaf ezmesi, kinoa ve karabuğdayın tadını çıkarın.
Hindistan Cevizi Yağı: Bu, karın yağını azaltmaya ve enerjiyi artırmaya yardımcı olur.

Ne Yenmez?

Kafeinli içecekler: Çay, kahve ve sıcak çikolata almayınız. Ayrıca, kafein içeren enerji içecekleri ve gazlı içeceklerden kaçının.
Rafine Karbonhidratlar: Beyaz un gibi rafine karbonhidratlardan ve beyaz ekmek ve makarna gibi beyaz un içeren ürünlerden uzak durun.
Florür ve Klorlu Su: Bunlar tiroid fonksiyonunu kısıtlar.
Goitrojenler: Lahana, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, tatlı patates, mısır, darı, soya ürünleri gibi gıdalar, sağlıklı tiroid hormon sentezini engelleyerek, bezlerin genişlemesine yol açabilir.
Yer Fıstığı: Çok asitli ve iltihaplı, bu baklagil tiroidin işlevini engeller.
Yüksek Mercirli Balıklar: Bunlar arasında, uskumru balığı, kılıç balığı ve çoğu ton balığı gibi balıklar bulunur, bunlar tiroid bozucuları olarak bilinirler.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)