Yatak Odası için Tasarım ve Dekorasyon Önerileri

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yatak Odası için Tasarım ve Dekorasyon Önerileri

Yatak odaları evinizin içindeki mükemmel kaçış noktalarıdır. İyi bir uyku için yatak odanızı güzelleştirmeye ne dersiniz? İşte, tarz, konfor ve kullanışlılık dengesini bulmanıza ilham kaynağı olacak yatak odası dekorasyonu için öneriler;

yatak odası dekorasyonu
Geniş Yatak Odası Dekorasyonu

Öncelikle odanızı dekore etmeye yatağa karar vererek başlayın. Geniş yatak odaları için büyük, göze çarpan ve başlıklı yatak modellerini tercih edilmelidir. Döşeme yataklar ve başlıklar rahat görünümlerini beğeniyorsanız, yatağın odanın içinde kaybolmaması için çivi başlıklı ya da fitilli yataklar tercih edilmelidir. Daha sonra birbirleriyle farklı olan fakat yine de odanızı uyum içinde süsleyecek objeleri alabilirsiniz. Büyük odalarda kullanılacak başucu komodinlerin küçük olmaları şart  değildir. Üç çekmeceli modelleri yatağın her iki yanına yerleştirerek üstlerine de diğer eşyaların yanında küçük durmayacak lambalar koyabilirsiniz. Geniş odaların olmazsa olmazları büyük şifonyer modelleri ve dolaplardır. Kalabalık bir görüntü oluşturmamak için yatakla aralarına biraz mesafe koymayı unutmayın. Yatağın ayakucuna döşemeli bir sandık veya bank koyarak şık bir görüntü oluşturmanın yanı sıra, fazla yatak örtüleri veya yastıkları saklamak için ideal bir çözüm yaratmış olacaksınız.

Geniş bir yatak odasına bir otel süiti havası da verebilirsiniz. Döşeme sandalye veya koltuklardan birinin yanında, kitaplarınızı koyacağınız bir kitaplık ve aile fotoğraflarınızın yer aldığı çerçeveler kullanarak, kendinize küçük bir kitap okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için makyaj masası ya da küçük bir masayı cam kenarına yerleştirmelisiniz. Yere kadar uzanan perdeler kullanarak hem odanın havasını yumuşatmış hem de özel hayatınızı garanti altına almış olursunuz. Her şeyin tamamlayıcısı olarak odanızı büyük bir avizeyle taçlandırmayı unutmayın.

Klasik Yatak Odası Dekorasyonu

Ortalama veya  küçük yatak odaları, insana sarıp sarmalanmış hissi verir. Bu tip yatak odaları için döşeme yataklar, hem yatarak hem de oturarak kullanılabilmeleri nedeniyle idealdir. Birbirleriyle uyum sağlayan koyu renk ahşaptan yapılma eşyalar kullanarak yatak odanıza karakter kazandırabilirsiniz. Daha sonra yumuşak kanepe örtüleri, yatak örtüleri ve açık renklerle yatağınızı süsleyerek odanıza sakinleştirici bir doku katabilirsiniz. Küçük yatak odalarına uygun ideal başucu lambası uzunluğu, 80-90 cm. aralığında olamlıdır. Böylece lambanız, kitap okurken de kitabın sayfalarını görebileceğiniz kadar alçakta duracaktır. Eğer komodininizin üstünü başucu lambası yerine fotoğraflar, vazolar, çiçekler ya da seyahat hediyelikleri gibi başka objelere ayırmak istiyorsanız duvara monte ışıklar ya da şık sarkıt lambalar aydınlatma için uygun seçenekler olabilir. Başucunuzdaki duvar için, tek büyük bir tablo ya da salon stili küçük çerçeve ve tablo grupları ideal aksesuarlar arasında yer alıyor. Odayı biraz daha toplu ve büyük göstermek isteyenler ise değişik şekil ve çerçeve tiplerinde bir ayna kullanabilirler.
Modern Yatak Odası Dekorasyonu

Eğer temiz ve sade bir tasarım istiyorsanız alçak, zen felsefesinden ilham almış bir platform yatak kullanabilirsiniz. Daha keskin ve sade bir görünüme sahip metal komodin modelleri, dolaplar ve sandıklar modern yatak odaları için oldukça uygundur. Yatak örtüsü olarak siyah, gri, beyaz gibi renkleri içeren küçük ama doğal desenler taşıyan parçaları tercih edebilirsiniz. Böylece minimalist odanıza organik bir yumuşaklık kazandırmış olacaksınız.

Kır Evi Konforu Yatak Odanızda

Beyaz ve boyalı mobilyalar yerleştirerek oda dekorasyonuna başlayabilirsiniz. Sanki uzun bir süre içerisinde bir araya getirilmişler izlenimini verebilmek için değişik renk ve tarzlara sahip mobilyaları odanıza yerleştirebilirsiniz. Çalı yeşili, turkuaz gibi duvar renklerine ek olarak desenli yatak örtüleri kullanarak odanızla ilgili ayrıntıları parlak ve neşeli hale getirebilirsiniz. Yatağınızın üzerini yastıklarla doldurabilirsiniz. Ahşap kornişlere tül perdenizi asabilirsiniz. Odanıza son dokunuşları da sizin için anlamı ve değeri olan eşyaları ekleyerek yapabilirsiniz. Bunalrın yanında yatak odanıza, gözünüze hoş gelen eşyaları koyabilirsiniz. Rahat etmenizi sağlayacak kumaşlar ve yüzünüzü güldürecek dekoratif objeleri odanızda kullanmayı unutmayın!

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)