Yaz Ayları Boyunca Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Ayları Boyunca Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Havuz mu Deniz Mi

Çocukların bebeklerin ve yaşlıların bağışıklık sistemlerinin hassastır. Havuzlar bakterilerin hızla üreyebildikleri yerler olduğu için denizin tercih edilmesi gerekir. Sıcak ortamda mikroplar daha kolay üremektedir. Soğuk havaların insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu kadar sıcak havalarında zararları olmaktadır. Özellikle belli yaş gruplarında bu risk artış gösteriyor. 60-65 yaş üzeri kişilerde, çocuk ve bebeklerde sıvı kayıplarının daha çok olduğunu görülmektedir. Mecbur kalmadıkça bu yaş gruplarının saat 11.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmamalıdırlar. Eğer mecburi bir işleri varsa ve bu saatlerde dışarı çıkmaları gerekiyorsa vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşılamak adına bol sıvı almaları, yanlarında sıvı bulundurmaları, ara öğünlerini yapmaları, taze sıkılmış meyve suyu ve meyve tüketmeleri uygun olacaktır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, yaz ayları süresince dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda uyarılarda bulundu.

yaz ayları
Sıvı Tüketimi Her Yaşta Çok Önemli

Sıvı tüketimi her yaşta çok önemlidir. Özellikle 1 yaşından sonra günde en az 3 litre kadar sıvı alınmalıdır. Yaşlı insanların da sıvı tüketimi konusunda hassas davranmaları gerekir. Aşırı sıcakların olduğu anlarda ‘sıcak çarpması’ dediğimiz durumlar yaşanıyor ve bu durum her yaşı etkiliyor. Güneş çarpması; erişkinlerde bulantı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, kendini iyi hissetmeme gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Bu belirtiler hissedildiği zaman kişilerin en yakın sağlık merkezine ulaşması gerekmektedir. Çocuklarda ise güneş çarpmasını tanımlamak daha zordur. Özellikle çok küçük bebeklerde ağlama, huzursuzluk, bıngıldağın çökmesi, ağlayınca ağzının kuru olması, ağlayınca gözyaşının olmaması, idrar miktarının belirgin azalması gibi  durumlarda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

Sıcak Havalarda Emzirme ihmal Edilmemeli

Yenidoğan bebeklerde özellikle ilk 1 ay sıvı kayıpları çok hızlı yaşanır. Yenidoğan döneminde eğer anne sütü veriliyorsa bebeklerin ekstra su gereksinimi olmaz. Fakat annelerin bu dönemde bol bol emzirmeleri gerekmektedir. Bebek mamayla besliyorsa da mama üzerindeki kullanma talimatlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Ateşli hastalık, kusma, ishal gibi durumlar bebekler su verilmesi konusunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Güneşe Çıkmadan Yarım Saat Önce Krem Sürülmeli

Güneş kremini bolca sürmek etkili değildir. Güneş kremi ihtiyaç olduğu zaman sürülmelidir. Çünkü kremlerin yaptığı filtre D vitamini alımını da D vitamini yapımını da engellemektedir. Özellikle çocuk ve erişkinlerde vücudun açıkta kalan bölgelerine güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürülmelidir. Güneşe çıktıktan sonra da belli aralıklarla güneş koruyucu kremler tekrar sürülmelidir. Özellikle organik olan ve kimyasal filtre içermeyen güneş kremi kullanılmalıdır. Kimyasal filtre içeren kremlerin bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere zararları olduğu için toksik madde içermeyen kremlerin de tercihi çok önemlidir. Bu nedenle birikimin olmaması açısından güneş kremi seçerken bunlara dikkat etmek gerekir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)