Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Aylarında Bebek Bakımı

Bebekleri Fazla Giydirmek Onları Sinirli Yapabilir

Bebeklerin her mevsimde farklı ihtiyaçları olmakla birlikte yaz aylarında dış ortamda geçirilen vakit daha fazla olduğu için bebek bakımı konusunda alınacak önlemler  de değişiklik gösteriyor. Alınacak olan bu önlemler ile bebeklerin daha sağlıklı ve konforlu bir yaz geçirmeleri sağlanır. Genellikle soğuk havalarda bebeklerin kolay hastalanacağını düşünen aileler, bebekleri ile dışarı çıkabilmek için adeta yazın gelmesini bekliyor.  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer, yaz aylarında bebek bakımı konusunda öneriler de bulundu.

bebek bakımı
Bebeklerin sıcak yaz günlerinde sabah 10:00 ve öğleden sonra 15:00 arası, yani güneşin en tepede olduğu saatlerde açık havada gezmeleri uygun değildir. Sabah erken saatler bebekler için en uygun saatler olduğu için bu saatlerde sıcaktan etkilenmeden açık havada vakit geçirebilirler. Mümkünse dışarında olunan saatlerde ağaç altı, şemsiye veya gölgelik oluşturan alanlarda vakit geçirilmelidir. Açık alanda gezerken pamuklu kumaşla kaplı bebek arabaları üzerinde gölgelik olmalıdır. Bebeklere giydirilen şapkalarda sıcaktan ve güneşten korur. Bu şapkalarla birlikte kaliteli UVA ve UVB korumalı güneş gözlükleri kullanılabilir. Koruma özelliği olmayan plastik gözlükler tercih edilmemelidir.

Sentetik Kumaşlar isiliğe Neden Olabilir

Giysi seçerken yüzde 100 pamuklu, açık renkli ve hafif giysilerin tercih edilmesi gerekir. Sentetik, naylon ve polyester derideki nemi emdiği için cilt sıcak ve nemli kalır. Sonrasında isilik dediğimiz sorunla karşı karşıya kalırız. Boyun ve gövde üst kısmı ile baş en çok terleyen kısımlardır. Cildi saran elastik kumaşlar da cildin havalanmasına engel olacağı için tercih edilmemelidir. Yatak çarşafları, bebek arabaları içinde kullanılan malzemelerin de pamuklu kumaşlar olmasına dikkat edilmelidir. Bebek bakımı alanında öne çıkan yüksek teknoloji içeren soluyan kumaşlar ve mayolar da kullanılabilir. Geceleri de hava sıcaklığı çok düşmediği ve nem oranının da artması ile daha bunaltıcı olabilir. Bebekleri fazla giydirmek onları sinirli yapıp huzursuzlanmalarına neden olabilir. Yapılan çalışmalarda sıcak ortamda uyuyan bebeklerin daha derin uyudukları, bu nedenle Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS) riskinin arttığı gösterilmiş. Bebekler, gece de ince pamuklu giysiler ile yatırılmalı, uyku öncesi banyo yaptırılarak serinlemeleri sağlanmalı. Eğer ortam sıcaklığı fazla ise klima, vantilatör gibi serinletici araçlar kullanılabilir. Ayrıca sıcak havalarda bebekler ve küçük çocuklar sıcak oda veya park halinde olan araba içinde bırakılmamalıdır.

Bebeğin Altı Açık Vakit Geçirmesini Sağlayın

Bebekler genellikle banyo yapmaktan keyif alır. Bebekler de uyku düzeni sağlama konusunda da uyku öncesi banyo gerçekten işe yarar. Sıcak yaz günlerinde bebeğinizin serinlemesi için günde 1-2 defa banyo yaptırılabilir. Terlediğini fark ettiğinizde özellikle banyo ile terin ciltten uzaklaştırılması isiliği de önler. Banyo sonrası cildin havalandırılıp soğumasının ve kurumasının sağlanması da cildi rahatlatır. Hatta kullanılan bebek bezleri sentetik yapıda olduğu için altı da açılarak bir süre serbest zaman geçirmesi sağlanabilir. Büyük bebeklerde ev içinde serbest bez olmadan gezmesi sağlanabilir.

10 Yaşa Kadar Güneşten Korunma Çok Önemli

En sık konuşulan ve kafa karıştıran konulardan biri de cildi güneşten korumaktır. Bebek cildi son derece hassastır. Hayatın ilk 10 yılı, cildin güneşten en çok etkilendiği dönemidir. Altı aydan küçük bebeklerde dahil olmak üzere yüz dahil açık bölgelere güneş koruyucu kullanılmalı. Hipoallerjen, koruma faktörü 30-50 arası ürünler seçilmeli. Bu ürünler güneşe çıkmadan önce uygulanmalı, dışarıda 2-3 saat arayla yenilenmelidir. Deniz ve havuz aktivitesi sırasında daha sık tekrarlanmalı veya suya dayanıklı ürünler tercih edilmeli. Şapka, şemsiye, bebek arabası gölgelikleri cildi korumaya yardımcı olur. Şapkalar boyun bölgesini de korumalı. Bebek arabası gölgelikleri bebeğin hava almasına engel olacak şekilde üzerine kapatılmamalıdır.

Bebeklerin Yeterince Sıvı Tüketildiğinden Emin Olunmalı

İlk 6 ay anne sütü veya mama ile beslenen bebeklere su verilmesine gerek yoktur. Yeterince anne sütü ve mama ile beslenen bebekler günde 4-8 defa idrar yaparlar. Günde 4-8 defa idrarla ıslanmış bez alıyorsanız aldığı sıvı miktarı yeterlidir. Altı aydan büyük bebeklere su vermek gerekir. Günlük sıvı ihtiyacı şöyle hesaplanır; ilk 10 kg’a kadar her kiloya 100 ml, 10 kg’dan sonraki 11-20 kg arası için her kiloya 50 ml eklenir. Örneğin, 7 kg olan bebek 700 ml, 12 kg olan bebek 1100 ml sıvı tüketmelidir. Bu değerler idame değerlerdir. Sıvı kaybı olan, kusma, ishal, yanık gibi durumlarda daha fazla idame sıvıya ihtiyaç duyulur. Altı ayını dolduran bebekler, anne sütü/mama alan bebekler tükettikleri katı gıda ile orantılı olarak sıvı tüketirler. Eğer sık anne sütü alıyorsa su içmeyi istemeyebilir. Ortam sıcaklığı artıyorsa, terleme ile kayıp varsa, yeterince idrar yapmıyorsa miktar arttırılabilir. Şekerli içecekler su yerine geçmez. Mutlaka yeterince sıvı tükettiğinden emin olunmalı, daha büyük bebeklere sıvı tüketmesi teşvik edilmelidir. Temiz su kullanılmasına özen gösterilmeli. Açık sular kaynatılıp verilmeli, kapalı şişe sular ise kaynatılmadan verilebilir.

Ek Besinler Evde Hazırlanmalı

Anne sütü ile beslenen bebekler ortam sıcaklığı ile doğru orantılı olarak daha sık emzirilebilir. Mama hazırlanması için kullanılan su temiz olmalı, biberonlar sterilize edilmeli. Ek besinler evde hazırlanmalı, dışarından mümkün olduğunca yiyecek verilmemeli. Bebeklerinize dondurma vermeyiniz. Meyve suları, pişmemiş yiyecekler zarar verebilir. Bebeğinizin yiyeceklerini ve suyunu sıcaktan koruyacak, serin tutacak çantalar içinde korunmalıdır. Yemek seçiminde meyve, ısıtılmadan yenen soğuk çorbalar, yoğurt ve şekersiz hoşaflar tercih edilmelidir.

Yaz Aylarında Kapalı Alanlardan Uzak Durulmalı

Kış ayları sonrası güneşi gördüğünüz andan itibaren bebeğinizle birlikte yürüyüşlere çıkmalısınız. Size bebeğinize sonra derece faydalı bu yürüyüşler uyku rutininize de önemli katkı sağlar. Park, bahçe, deniz kenarları tercih edilebilir. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerden ve kapalı alanlardan uzak durmak gerekir. İmkan varsa havuz aktiviteleri, tatilde deniz kenarında vakit geçirilmesi, evde suyla oynamasını sağlayan plastik havuzlar ve su oyuncakları tercih edilebilir.

Bebeğimizin Susuz Kaldığını Nasıl Anlarız?

  • Çok susamış
  • Ağız kuru
  • Cilt kuru ve sıcak
  • Halsiz, etrafla ilgisi azalmış
  • Bezi kuruysa ve son 3-4 saattir hiç idrar çıkarmıyor, kaka yapmıyorsa
  • Ağladığında gözyaşı yok

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir