Sıcak Yaz Günlerinde Nasıl Beslenmeli?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Sıcak yaz günlerinde sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için beslenme ve sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Termometreler bazı illerde 40 dereceyi gösteriyor. Bu yüksek sıcaklık değerleri sağlığımızı da olumsuz yönde etkiliyor. Sıcak havalar, beslenmeden uyku düzenimize kadar birçok alışkanlığımızı etki ediyor. Bebekler, çocuklar, yaşlılar, şeker ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olan bireyler ile hamileler sıcak havaların etkileri karşısında yüksek risk grubunu oluşturuyor. Sıcak günlerde sağlığını korumak isteyenler için yaz aylarında beslenme konusunda ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

yaz aylarında beslenme
Sıcak havalar, iştahı olumsuz etkilediği için kişinin daha az yemek yemesine neden olabiliyor. Böyle bir durumda aç olmasanız bile vücudunuzun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerini mutlaka almanız gerekir.

Besinleri Kızartmak Yerine, Izgara, Haşlama veya Fırında Pişirin

Yaz aylarında besleyici değeri yüksek ve sindirimi kolay olan besinler tercih edilmelidir. Öğünleriniz ve ara öğünlerinizde; sebze ve meyvelerin yanı sıra fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumları, süt veya peynir, yoğurt, cacık gibi süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Sebze veya etleri kızartmak yerine yerine ızgara, haşlama veya fırında pişirerek daha sağlıklı ve hafif hale getirebilirsiniz. Zeytinyağlı yemeklerin yanı sıra öğünlerinizde ile peynirli, et, tavuk, balık veya tahıllı salatalara da yer verebilirsiniz. Kendinizi iştahsız hissediyorsanız fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler yiyebilir, tam tahıllı bisküvi ve krakerleri ayran, yoğurt veya peynirle tüketebilirsiniz. Ayrıca porsiyonlarınızı küçültüp öğün sıklığınızı artırabilirsiniz. Tatlı yemek istiyorsanız midenizi yoracak ve size ağır gelecek şerbetli tatlılar bir kenara bırakıp onların yerine daha hafif seçenek bir olarak dondurma veya meyve tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Mineral Düzeyinizi Dengelemek Çok Önemli

Her şeyden önce en önemlisi özellikle de yaz sıcaklarında mutlaka günde en az 2 litre su tüketilmesidir. Sıcak havalarda terleme artış gösterdiği için vücut normalden daha fazla su ve mineral kaybeder. Özellikle su içeriği yüksek besinleri tüketmek, sıvı ihtiyacınızı karşılamaya destek olur. Aynı zaman da bu besinler vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini de yeterli düzeyde almaya yardımcı olur. Kiraz, karpuz, kavun, şeftali, salatalık gibi su içeriği yüksek sebze ve meyveleri günde 5 porsiyon kadar tüketerek sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayran, kefir, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları da sıvı ve mineral alımını destekleyen içeceklerdir. Bu nedenle gün içinde tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)