Yaz Döneminde Hamilelik ve Beslenme

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Döneminde Hamilelik ve Beslenme

Hamilelik dönemi yaz günlerine denk gelen anne adayları özellikle halsizlik, uykusuzluk, vücut ısının artışına bağlı ödem, sıcak basmaları, alerjik problemler, nefes darlığı gibi sorunlar yaşanmaya başlanır. Bu şikayetlerin önüne geçmek için anne adaylarının bu süreçte beslenmeye, sıvı tüketimine, hijyenik koşullara ve güneş ışınlarına dikkat etmeleri gerekir. Hamileliğin yaz döneminde artan bu şikayetlere karşı beslenmek son derece önemlidir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil yapmak, güneşlenmek, havuza girmek isteyen anne adaylarının dikkatli olmaları gerekiyor.  Hamileliğin ilk aylarındaki yaz hamilelerinin şikayetlerinde artışlar gözlenmektedir. Bu sorunlara karşı alınması gereken önlemleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Canan Yılmaz bizlerle paylaştı.

hamilelik
Beslenmeye Dikkat

Hamileliğin ilk aylarında yaz hamilelerin beslenmeye oldukça dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sıcaklık nedeniyle istenmeyen bakterilerin üremesi sebebiyle az pişmiş ya da buzdolabında bekletilmeyen yiyecekler tüketilmemelidir. Her mevsim olduğu gibi sıcak yaz günlerinde de bol bol sıvı tüketilmesi gerekir. Terleme nedeniyle vücutta sıvı ve mineral kaybının yaz aylarından daha fazla olması sebebiyle yaz aylarında sıvı-su tüketimi daha fazla olmalıdır. Günlük sıvı tüketimi en az 2,5-3 litre olması gerekir.

Bazı Enfeksiyonlar Ciddi Sorunlara Neden Olabilir

Anne adaylarının spor yaparken de dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Yaz döneminde hamileler için yapılabilecek en iyi sporlar yürüyüş ve yüzmedir. Bu sporlar yapılırken vücuttaki kaslar çalıştırılmasının yanında psikolojik bir rahatlamada sağlanır. Ancak yüzme yapılırken yüzülen deniz ve havuzun hijyenik koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü hijyenik koşulları uygun olmayan havuz veya denizlerde yüzülmesi bazı genital enfeksiyonlar oluşmasına neden olur. Bu durumda su kesesinin erken yırtılmasına ve erken doğuma neden olabilir. Bunların yanı sıra yaz aylarında güneşe de dikkat edilmelidir. Güneş ışınlarının dik geldiği 11:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmemelidir. Çıkılacaksa da şapka ve 50 faktör korumalı güneş koruyucu krem kullanılarak önlem alınmalıdır. Güneşin zararlı etkilerinden korunurken, yararlarından faydalanılmalıdır. Güneş ışınları cilt aracılığı ile vücuda alınır. Alınan güneş ışınları cilt sayesinde D vitamini sentezlenmesini, kalsiyum ve minerallerin vücut tarafında emilmesini sağlayarak kemik ve iskelet sistemi desteklenmiş olur.

Seyahat Edecek Anne Adaylarına Öneriler

Hamilelik dönemi yaz aylarına denk geldiğinde eğer sağlıklı ilerleyen bir gebelik yaşanıyorsa tatil planlamasının bir sakıncası yoktur. Ancak seyahat ederken de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar söz konudur. Araç ile yapılacak uzun yolculuklarda dolaşım sisteminin olumsuz etkilenmemesi için iki saat süre ile mola vermek gerekir. Uçak yolculuklarının öncesinde muayene olarak doktora danışılmalıdır. Hamilelik ile ilgili bir sorun yaşanmıyorsa seyahat engeli de olmaz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)