Yaz Gelmeden Kilo Kontrolü Şart

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Gelmeden Kilo Kontrolü Şart


Ara Öğünlerde Sağlıklı Atıştırmalıklarla Kilo Kontrolü Sağlayın!

İlkbaharın geldi ve bununla birlikte yaza sağlıklı ve formda girmek için kilo kontrolü hazırlıkları da başladı. İlkbahar ve yaz aylarında daha ince kıyafetler giyildiği için veya havuz ya da deniz kenarında daha ince görünmek için fazla kilolardan kurtulmak amacıyla diyet üstüne diyet yapmaya başlanıyor. Kilo kontrolü sağlamak için spor salonu üyeliklerini yenileniyor. Aslında her yıl bu sıkıntıları yaşamak yerine mevsimsel dönemler yerine sağlıklı ve kaliteli bir hayat için hayatın her anına yayılması gerekir.

kilo kontrolü

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilmek için vücudunuza iyi bakmanız gerekir. Vücudumuz homeostazis denilen bir denge içinde var olan dinamik bir yapıdır. Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için bir takım ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu ihtiyaçların en başında enerji ihtiyacı gelir. Enerji ihtiyacının karşılanması kaliteli besinlerle, dengeli ve yeterli miktarda beslenme sayesinde gerçekleşir.  Doç.Dr.İsmet Tamer, ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıkların önemini ve hangi besinleri tüketebileceğini bizlerle paylaştı:

Güne Kahvaltı ile Başlayın

İyi bir uykuyla gece boyunca bedenimiz kendi kendini yeniler. Sabah enerji seviyesi azalmış, yani kan şekeri düşmüş bir şekilde uyanırız. Bu nedenle yeterli protein ve karbonhidrat karışımından oluşmuş bir kahvaltı ile güne başlamak gerekir. Bu şekilde güne başladığımız zaman gün boyu aktif ve enerjik olur, daha az açlık hisseder ve günlük faaliyetlerimizi daha etkin bir şekilde yapabiliriz. Ancak iyi bir kahvaltı yapmış olmamız tüm gün için yeterli olmaz. Kahvaltıdan en geç 2 ila 4 saat sonra bir şeyler yemeliyiz. Aksi halde kan şekerimiz yeniden düşmeye başlar. Bizi metabolizmamızın ihtiyaçlarını daha farklı ve belki de zararlı diyebileceğimiz besinlerle karşılamaya yönlendirir.

Ara Öğünler Tüketin

Ara öğünler, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir ögesidir. Açlık süresi 3-4 saati aştığı zaman yemek yediğimizde yemeğe daha hızlı başlar, açlık hissimizin yoğun olmasından dolayı midemizden önce gözümüzü doyuracak şekilde yeriz. Bu da ihtiyacımızdan fazlasına yememize sebep olur ve kilo aldırır. Bu nedenle günlük yediğimiz 3 ana öğün arasında ara öğünler tüketmeliyiz. Yapacağımız ara öğünlerde tüketeceğimiz besinlerin kalorisi düşük protein içeri yüksek küçük atıştırmalıklar olmalıdır. Bu şekilde tükettiğimiz ara öğünler açlık hissimizi kontrol altına alır ve kan şekerimizi dengede tutar. Sonuç olarak ara öğünler tokluk süremizi uzatır ve ana öğün zamanında ihtiyacımızdan fazla yememizi engelleyerek gereğinden fazla yememize engel olur.
[irp posts=”3334″ name=”Kilo Vermede Şok Diyet Etkisi”]

Ara Öğünlerinizi Dengede Tutun

Gün boyu sağlıklı 3 ana ve 2 ara öğünle beslenen bir kişinin daha rahat bir sindirim sistemi için akşam yemeğini en geç saat 18.30-19.00 civarında yemesi önerilir. Akşam yemeğinin hafif ve erken yenilmeli 2 saat sonrasına küçük bir ara öğün daha eklenmelidir. Özellikle geç yatılacak veya akşam sosyal bir faaliyette bulunulacaksa ara öğün eklemek mükemmel olur. Fakat gecenin kabusa dönüşmesini istemiyorsanız bu geç ara öğünü abartmamalısınız.. Tam buğdaydan yarım dilim ekmeğin üzerine ince bir dilim az yağlı beyaz peynir koyup bunu domates ve salatalık ile süsleyerek ara öğünde tüketebilirsiniz. Yanına da bir bardak şekersiz açık çayla tüketirseniz kendinizi kesinlikle iyi hissedersiniz.

Kuru Yemiş ve Meyve Tüketin

Ara öğün olarak 3-4 ceviz içi, 3-4 badem ve 1-2 kuru kayısı tüketebilirsiniz. Bu sayede kan şekeriniz dengelenir, antioksidan ve potasyum ihtiyacınız karşılanır. Aynı şekilde çok az leblebi ya da fındık içi ile bu öğünün günden güne çeşitliliğini artırabilirsiniz. Bazen kabuğunu soymadan tükettiğiniz tek bir yeşil elma, içerdiği su, lif, vitamin ve karbonhidrat ile iyi bir alternatif olabilir. Elmayı ince dilimler halinde kesip kurutarak ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Suyunu kaybetse bile besin değeri ve lif içeriği azalmayacaktır. Hem de bu şekilde bir poşet içerisinde yanınızda taşıyarak her ortamda rahatlıkla tüketmeniz mümkün olacaktır.

Öğünlerinizi Zenginleştirin

Yatmadan önce bir bardak süt içmek günlük kalsiyum, D vitamini ve protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olur. Böyle bir alışkanlığınız yoksa edinmeniz size fayda sağlayacaktır. Ancak laktoz intoleransı olanlar süt yerine küçük bir kase yoğurt yiyebilirler. Reflü şikayeti olan kişiler ise süt veya yoğurdu daha erken saatlerde tüketmelidirler. Akşam yemekten sonra tatlı isteği duyanlar için yoğurt sağlıklı bir alternatiftir. Bunun için küçük bir kase yoğurda kayısı, erik gibi kuru meyveler koyabilir ya da çilek ve küçük bir dilim bitter çikolatanın parçacıkları ile zenginleştirebilirsiniz. Buna alternatif olarak bir bardak ayran ya da küçük bir kase yoğurt ile 2-3 adet kepekli bisküvi ya da galeta tüketmekte iyi bir seçenektir. Ara öğünde ihtiyaca göre 100 – 150 kaloriyi geçmemelisiniz. Lif içeriği yüksek seçimler yapmalısınız. bu hem iştahınızı kontrol etmenize, hem de tokluk süresinin uzayarak kan şekerinizi dengede tutmanıza yardımcı olur.

Fazla kilolardan kurtulmak veya ideal kiloyu muhafaza etmek için yaratıcı ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz. Tükettiğiniz bu atıştırmalıklar diyet yaparken kan şekerinin çok düşmesine engel olur ve gün boyu enerjik ve iyi hissetmenizi sağlar. Bunu bir alışkanlık haline getirin ve hedeflerinize daha kolay, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde ulaşın!

 

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)