Yaz Mevsimi Cildinizde iz Bırakmasın

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yaz Mevsimi Cildinizde iz Bırakmasın

Cilt Sağlığı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminde yüksek hava sıcaklıkları ve güçlü güneş ışınlarına maruz kalınca cilt ve genel vücut sağlığı olumsuz etkileniyor. Yaz aylarında sık sık duş alınması, denize ve havuza girilmesi, bronzlaşma isteği ve ortak kullanılan alanlarda bulaşıcı cilt hastalığı riski bulunması nedeniyle cilt sağlığı na daha çok özen gösterilmelidir. Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Oya Ermiş, cilt sağlığı için yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

cilt sağlığı
Lekesiz Bir Yaz Geçirin

Ultraviyole ışığı; güneş nedeniyle oluşan alerjilere, güneş yanıklarına, çil oluşumuna, ciltte lekelere ve deri kanserlerinin sıklığında artışa neden olmaktadır. Tüm bu olumsuz etkilerden kaçınabilmek için doğru ve etkili bir biçimde güneşten korunmak gerekir. Kışın yapılan cilt bakımı, yaz aylarında da ihmal edilmemelidir. Böylece güneşten, aşırı sıcaktan veya cildin kurumasından kaynaklı cilt lekeleri oluşumunu da engellenmiş olur.

Cilt Sağlığı için Güneş Koruyucu Ürün Seçimi Büyük Önem Taşıyor

Güneş kreminin ultraviyole A (UV A) ve ultraviyole B (UV B)’ye karşı koruyucu olması gerekir. Güneşten koruyan ürünler, herkes tarafından güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulanmalıdır. Örneğin; yüz bölgesinde, ürünün SPF değeri kadar koruma elde etmek için 1 çay kaşığı kadar ürün kullanılmalıdır. Güneşten koruyucu ürünlerin hiçbiri gün boyu aynı etkinlikte koruma sağlamaz. Bu nedenle güneş koruyucular 2 saatte bir yenilenmelidir. Güneş kremlerinin hiçbiri suya tamamen dayanıklı değildir. Deniz, havuz ve havluyla kurulanma sırasında etkileri azalır. Bu nedenle deniz ve havuzdan çıktıktan sonra da yenilenmesi gerekir.

Deride Açık Yara Varsa Dikkat Edin!

Deniz ve havuz suyu saçta, tırnaklarda ve ciltte kurumaya neden olur. Temiz olmayan sulardan viral, bakteriyel ya da mantar enfeksiyonu bulaşma riski vardır. Su yoluyla bulaşan bu enfeksiyonlar deride, dış kulak yolunda ve gözde oluşabilir. Havuz dezenfektanları egzama oluşmasına neden olabilir. Deride açık yara varsa denize ve havuza girmekten kaçınılmalıdır. Çıplak ayakla havuz kenarındaki ıslak zemine basmak ya da başkasının terliğini veya havlusunu kullanmak bulaşıcı mantar enfeksiyonlarının oluşmasın neden olur.

Yaz Mevsiminde Cilt Sağlığı’nızı Korumak için 15 Altın Kural!

 1. 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneşte kalmamaya dikkat edin.
 2. Güneş altında olacaksınız makyaj yapmayın.
 3. Sık dokunmuş, açık renk giysiler giyin.
 4. Güneşe çıkarken güneş gözlüğü ve şapka takın.
 5. Cilt sağlığı için dermatolog tarafından önerilen cilt tipinize uygun güneş koruyucu ürünleri, cildinizi temizledikten sonra güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın.
 6. Güneş koruyucu ürününüzün etkinliği deniz, havuz gibi aktivitelerle ve havlu ile kurulanma ile azalacağından dolayı güneş koruyucunuzu gün içinde yenileyin.
 7. Deniz kenarında kum, taş ve deniz yüzeyinden yansıyan ışık, gölgede de etkili olduğu için gölgede de güneşten korunmak için önlem alın.
 8. Temiz plajları ve hijyen koşulları uygun olan havuzları tercih edin.
 9. Islak mayo ile uzun süre kalmak vajinal mantarları, kasık mantarlarını kolaylaştırdığı için deniz ve havuzdan çıkınca kuru mayo giyin.
 10. Deniz ve havuzdan sonra her zaman kendi kişisel eşyalarınızı kullanın.
 11. Deniz ve havuzdan sonra; temiz tatlı suyla, yumuşak şampuan ve sabunlar kullanarak mutlaka banyo yapın.
 12. Banyodan sonra vücut losyonu ile vücudunuzu, cilt yapınıza uygun nemlendirici krem ile yüzünüzü nemlendirin.
 13. Kuru, kıvırcık ya da boyalı saçlarınız varsa saç kremi kullanın.
 14. Çok sık ıslanan ve kuruyan tırnaklar kolay kırılır. Oje ve aseton da bu kırılma etkisini artırır. Bu nedenle tırnaklarınızı kısa tutun. Sık oje aseton kullanmayın. Elinize sürdüğünüz nemlendiricilerle tırnaklarınızı da nemlendirin. Tırnağı sertleştiren ürünler kullanın.
 15. Havuz ve denizden dolayı alerji oluşması durumunda hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.

rksd

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)