Yaz Tatilini Enerjik ve Formda Geçirmenin 6 Altın Kuralı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yazın Enerjik ve Formda Kalmanın Yolları

Kalorili yemeklerle donatılmış açık büfeler, yüzdükten sonra gelen acıkma hissi, akşam yemeklerinden sonra gece boyu devam edilen atıştırmalıklar… Yaz tatilinin keyfini çıkarırken bir yandan da yeme isteğinin artması, tatil sonrasında kilo alımına ve çeşitli hastalık risklerinin oluşmasına neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Ezgi Mumcu, yaz tatili sırasında sağlıklı ve formda kalmanın yolları ile ilgili önemli önerilerde bulundu.

formda kalmanın yolları

Tatilde doğru beslenme planına uymamak, aşırı yeme isteği ve hareketsizlik sonucu halsizlik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet riski oluşmaktadır. Tatilden sağlıklı bir şekilde dönmek için dikkat edilmesi gereken bazı önemli vardır.

1. Besin Zehirlenmesi Riskini Göz Ardı Etmeyin

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çalışan çalışmayan pek çok insan tüm yılın yorgunluğu ve stresini atmak için tatil planları yapmaktadır. Ancak tatilde beslenme düzeninin ani olarak değişmesi, plansız yeme içme ve hijyen kurallarının ihmal edilmesi nedeniyle yaşanan gıda zehirlenmeleri bu hayallerin yarım kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle sıcakla birlikte özellikle bozulma riskleri artan et ve süt ürünlerine dikkat edilmelidir. Bu besinlerin hazırlanma, pişirme ve saklama koşullarının bilinmesi önemlidir. Son kullanma tarihi geçen ürünler ise hiçbir koşulda kullanılmamalıdır.

2. Hafif ve Serinletici Lezzetleri Tercih Edin

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, aşırı terlemelere neden olduğu için vücudun sodyum ve potasyum minerallerini kaybetmesine neden olmaktadır. Mineral eksikliği halsizlik, yorgunluk ve dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı sıcaklarda tüketilen yağlı ve hamurlu yiyecekler, vücutta yorgunluğa, baş ağrısına ve tansiyona neden olmaktadır. Ağır hamur işleri ve kızartmalar yerine; ızgara, buğulama, haşlama veya fırında pişirme yöntemleri seçilmelidir. Yemeklerin az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Sıcak havada sodyum kaybını önlemek için ayran; potasyum kaybını önlemek için de bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Asitli ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir. Gün içinde terleme ile birlikte sıvı kaybı fazla olduğundan dolayı her fırsatta mutlaka su içilmelidir. Yaz aylarında tercih edilen soğuk çorbalar, sıvı ihtiyacını karşılamanın yanı sıra aynı zamanda midede yer kaplayarak daha çabuk doygunluk hissi sağlanmasına yardımcı olur.

3. Albenisi Yüksek Meyve Tabakları Sandığınız Kadar Masun Değil

Sebze ve meyveler vitamin, mineral ve antioksidan deposu olarak her mevsimde vücut direncini artırmaktadır. Ancak her meyvenin bir kalori oranı olduğundan dolayı ölçü kaçırılmamalıdır. Bir dilim karpuz, 15 üzüm, 12 orta boy çilek, 10 orta boy erik veya 12 kiraz 1 porsiyon meyveye denk gelir. Sağlıklı diyetlerde bu ölçü 3- 4 porsiyona kadar çıkarılabilir. Böylece yaz aylarında vücudun direnci artırılabilir.

4. Bilinçli Tercihlerle Hem Sağlıklı Hem De Formda Kalın

Tatilde de metabolizmanın erken çalışmaya başlaması ve fazla kilo almamak için güne erken başlamak gerekir. Az ve sık yemek yenilmeli, aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Doygunluk oranı yüksek tam buğday unundan yapılmış ürünler, çavdar ve yulaf ekmeği tercih edilerek pilav ve makarnadan uzak durulmalıdır. Yaz aylarında genellikle tatlı tüketimi artış göstermektedir. Özellikle açık büfelerde sunulan rengarenk pasta ve çeşit çeşit tatlılar göz alıcı görünümleri ile talep görmektedir. Ancak yemekten hemen sonra yenilecek bu lezzetlerin kilo ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir. Bu nedenle sütlü ve meyveli hafif tatlılar, az şekerli komposto ya da dondurma daha sağlıklı seçeneklerdir.

5. D Vitamini Eksiğinizi Güneş ve Doğru Besinlerle Tamamlayın

Tüm dünyada olduğu gibi D vitamini eksikliği ülkemizde de sık görülmektedir. D vitamini eksikliği, fazla kiloya, kemiklerde güçsüzlüğe, depresyon gibi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Günde 20-30 dakika güneşlenme ile bu eksiklik karşılanarak doğru besinlerle de desteklenmelidir. Denizden sofraya gelen en iyi D vitamini kaynakları olan balık yağı, somon balığı, uskumru, pisi balığı, ringa balığı, ton balığı, karides ve istiridye gibi besinler sıklıkla tüketilmelidir. Peynir, süt, yoğurt, yumurta sarısı, mantar, D vitamini ile zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler ve D vitamini ile zenginleştirilmiş ekmek, tahıllar ve yulaf ile D vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

6. Yaz Egzersizleri ile Zinde Kalın

Yaz tatili genellikle bir çok kişi için; dinlenme, daha az hareket, eğlence ve huzur anlamına gelmektedir. Bu dönemde fiziksel aktivitelere ara vererek daha çok dinlenmeye zaman ayrılmaktadır. Bu nedenle alınan besinler hızla kiloya dönüşmekte ve çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sağlıklı ve formda kalmanın yolları olarak fırsat buldukça yüzmek, yürüyüş yapmak, tatil aktivitelerine katılmak sayılabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)