Yazın Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı?

Sıcaklar her geçen gün artarak etkisini daha fazla gösteriyor. Sıcaklarla savaşta beslenmenin etkisi çok büyük. Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel yazın sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

yazın sağlıklı beslenme
Bol Sıvı Alın

Yazın sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vücudun sıvı dengesini korumaktır. Sıcak havada terlemenin etkisiyle kaybedilen sıvıyı yerine koyarak vücudu susuz kalmaktan korumak gerekir. Su bizim için hayati önem taşır. Bunun için günde 2.5-3 litreye kadar su tüketilmelidir. Çay, kahve ya da asitli içecekler kafein içerdiği için su yerine geçmez. Hatta ne kadar çok tüketilirse vücut o kadar su kaybeder. Bunlar yerine yaz aylarında ayran, kefir, bitki çayı, süt ve taze meyve ile yapılan soğuk içecekler tüketilmesi gerekir.

Güneşe Maruz Kalmayın

Güneşe fazlaca maruz kaldığımız yaz döneminde cilt kuruyarak nem kaybeder. Bu da cildin çabuk yaşlanmasına sebep olur. Beslenmenin bütün organlarımıza etkisi olduğu gibi cildimiz üzerinde de büyük etkisi vardır. Ciltteki nemi koruyan sudur. Su dışında bol sebze ve meyve tüketmek cilt için ihtiyacımız olan vitaminleri sağlar. Güneşte kalınan dönem boyunca antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketmek cilt sağlığı faydalıdır. Hatta bu besinler ileride olası cilt kanseri için önlemdir. Yaz dönemi sebze-meyve çeşidinde artış olur. Bu nedenle beslenme daha sağlıklı ve dengeli olur. Yeter ki her gün farklı çeşit sebze meyve tüketerek vücudunuz için farklı besin değerlerini sağlayın.

Her Mevsim Akdeniz Tipi Beslenin

Akdeniz diyetinin temeli; bol sebze, meyve, zeytinyağı, tam tahıllı karbonhidratlar, balık ve kurubaklagil tüketmektir. Yaz dönemi kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Yağlı kızarmış, hamurlu yemekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Proteini daha çok balıktan ve baklagillerden almak, tahıllı ekmek tüketmek, her öğünde sebze, salata ve meyve olmasına dikkat etmek zindelik sağlamanın yanı sıra birçok hastalığa karşı koruyucudur. Kahvaltıda yenen domates, taze biber, nane, maydanoz vb yeşillikler bize bol C vitamini sağlar. Bu besinler tüketildiği zaman besin desteği almaya bile gerek kalmaz. Öğle ve akşam öğünleri sırasında mutlaka bir çeşit zeytinyağlı sebze ve bol renkli bir salata tüketilmelidir.

Yaz Meyveleri ile Yaşlanmaya Dur Deyin

Yaz meyveleri farklı işlevleri olan aslında bizim için çok önemli meyvelerdir. Her gün farklı vitamin ve mineral almak için en az 3-4 porsiyon farklı meyve tüketmeliyiz.
Karpuz: Yazın en gözde meyvesi olan karpuz, bol su içerir. Likopen ve beta-karotenden zengindir. Kolesterol ve prostat kanseri için önleyicidir. Damarlarda kan akışını hızlandırır.
Çilek: En önemli antioksidanlardan olan çilek, C vitamini içerir. Vücut hücrelerini hasara karşı korur. Dolayısıyla kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Cildin yenilenmesinde C vitamini çok önemlidir.
Kayısı: Sarı meyveler A vitamini ve beta-karoten açısından zengin meyvelerdir. Bunun dışında kayısı C vitamini, potasyum ve bol lif içerir. Göz ve kalp sağlığı için önemlidir. Ayrıca boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
Kiraz: C vitamini ve bol potasyum içeriğine sahiptir. Potasyumu yüksek olması sayesinde vücutta fazla biriken suyu atmaya yardımcı olur. İçinde bulunan kuarsetin kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterol düşürücüdür.
Taze Üzüm: Yüzyıllar öncesinden beri en kıymetli meyvelerden olan üzümün; tazesi, kurusu, pekmezi, her şekliyle birçok faydası vardır. Taze üzüm bol lif, C vitamini ve potasyum içerir. Üzüm çekirdeği zaten bilinen bir antioksidan kaynağıdır. Üzüm kabuğundaki resveratrol ise C ve E vitamininden bile güçlü antioksidandır. Kansere karşı koruyucudur.

rksd

Kimler Neler Demiş?

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Bildir