Yemek Pişirme Sırları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yemek Pişirme Sırları

Çoğu zaman restoranlarda yemek yerken sağlıklı olup olmadığını bilinmiyor. Fakat yemek sanatı hakkında biraz bilgi sahibi olursanız, hiçbir şey sizi dengeli ve besleyici bir yemekten alıkoyamaz. Aslında, yapılan araştırmalar ev yapımı yemek yemenin sağlıklı bir seçim olduğunu kanıtlamıştır. Yemek yapmak herkesin geliştirebileceği bir yetenektir. Evde yapabileceğiniz basit yemekler de lezzetli ve doyurucu olabilir. Ev yapımı yemekler yiyerek, tüm gerekli besinlerden yararlanabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca yemek yapmak, aile üyelerinizle kaliteli zaman geçirmenin eğlenceli bir yolu olabilir. İşte yemek pişirme ve daha sağlıklı beslenme sırları; 

yemek pişirme

1. Alışveriş Yaparken Dikkat Edin

Yemek pişirme işine başlamadan önce, biraz alışveriş yapmalısınız. Ama unutmayın, sağlıklı yiyecekler için doğru malzemeleri satın almanız gerekir. Mevsim meyveleri ve sebzeleri için alışveriş yapın. Beyaz un, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve düzenli tahıllar gibi rafine edilmiş tahıl ürünleri yerine tam tahıl ürünleri tercih edin. Mümkün olduğunda, organik ürünler satın alın. Yağsız süt ve az yağlı yoğurt ve peynir gibi az yağlı süt ürünlerini tercih edin. Daha mevsimsel ve sağlıklı yerel mevsim meyveleri ve sebzeleri, süt ürünleri ve organik tahılları tüketmeye özen gösterin. Markete gitmeden önce kilerinizi ve buzdolabınızı kontrol edin ve ihtiyacınız olan şeylerin bir listesini hazırlayın. Dürtü alımına direnmek için listene bağlı kal. Ayrıca, en sağlıklı seçimleri yapmanıza yardımcı olacak bir şey satın almadan önce gıda etiketlerini okuma alışkanlığı edinin.

2. Doğru Tencere Seçin

Sağlıklı yemek pişirmek için, doğru tencereye sahip olmanız gerekir. Aslında, yanlış tencere kullanmak sağlığınız için kötü olabilir. Bazı tencereler kurşun ve gümüş zehirli malzemelerden yapıldığından, alüminyumun yanı sıra boyalı veya dekore edilmiş tencere ve tavaları kullanmamanız önerilir. Bu ciddi sindirim bozukluklarına yol açabilir. Cam, paslanmaz çelik ve dökme demir tencere en güvenli seçeneklerden bazılarıdır. Örneğin, dökme demir tencere her pişirdiğinizde size demir sağlar, bu da anemi, kas zayıflığı, uyku problemleri, adet ağrısı ve diğer pek çok sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Tuzu Otlarla Değiştirin

İçerdiği sodyumu elde etmek için vücudunuzun biraz tuza ihtiyacı vardır. Sodyum, vücuttaki sıvı hacimlerinin düzenlenmesi için önemlidir ve çeşitli diğer besin maddelerinin hücrelere alınmasına yardımcı olur. Ancak fazla tuz tüketmek sağlığınıza zarar verir. Bu, yemeklerin tadına nasıl baktığınız konusunda uzlaşmanız gerektiği anlamına gelmez. İşlenmiş tuz yerine, sadece bir tutam yüksek kaliteli Kelt veya Himalaya deniz tuzu kullanın. Yemeklerinizi lezzet katmak için biber, ot ve baharat da kullanabilirsiniz.

4. Şeker Alternatiflerini Kullanın

Tuz gibi, fazla şeker de sağlığınız için iyi değildir. Kilo alımı, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi sorunlara katkıda bulunabilir. Bazı yiyecekler doğal şekerler içerirken, diğerleri de eklenmiş şekerler içerir. Doğal olarak oluşan şekerler, meyve (fruktoz) ve süt (laktoz) gibi gıdalarda bulunur. Eklenen şekerler, yiyeceklerin hazırlanması veya işlenmesi sırasında kullanılan veya masaya eklenmiş şekerler ve şuruplardır. Tatlıları evde pişirirken, şekeri çiğ bal, hurma şurubu ve hindistan cevizi şekeri gibi daha sağlıklı seçeneklerle değiştirin. Herhangi bir hazır ambalaj ürünü satın alırken, her zaman eklenmiş şekerler için bileşen listesini okuyun.

5. Akıllı Yağları Kullanın

Yemek yaparken, kaçınılmaz olarak yağ kullanmanız gerekecektir. Aşırı yağ kullanımı sağlıklı değildir ve yanlış bir şekilde kullandığınız yağ bile sizin için kötü olabilir. Sağlıksız yağ, diyabet, kilo alımı, kalp hastalığı, yüksek kolesterol düzeyleri ve üreme sistemi, kolon ve safra kesesi kanserleri ile bağlantılıdır. Ama tüm yağlar kötü değil. Tereyağı gibi sağlıksız doymuş yağlar yerine doymamış yağlar tercih edin. Omega-3 ve 6 yağ asitlerinin yanı sıra E ve K vitaminlerini de içeren sızma zeytinyağı gibi sağlıklı pişirme yağlarını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, kalp hastalığı, diyabet, astım, artrit ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cildinizi ve saçınızı sağlıklı hale getirebilir. Kanola, hindistancevizi, ayçiçeği ve aspir yağları da sağlıklı seçeneklerdir. Hangi yağı seçerseniz seçin, tüm yağları kalori ile doldurulduğundan, herhangi bir yağ kontrolünde kullanın.

6. Doğru Pişirme Metodunu Seçiniz

Sağlıklı yemek pişirmeye gelince, doğru tekniği kullanmak şarttır. Yağda yemek pişirmek olağan hale geldi. Yağda kızartmayı atlamak ve fırında kızartmak ya da tavada kızartmak, buharda pişirmek, ızgara yapmak, kaynatmak veya yemeğinizi mikrodalgada pişirmek gibi diğer sağlıklı seçeneklerin denenmesi önerilir. Ayrıca, sebzelerinizi mikrodalgada veya buharda pişirdiğinizde, besinleri tutmaya yardımcı olur. Kızartma sırasında yağların ve katı yağların tekrarlanan ısınması, yağda asit yağ asitleri ve bazı toksik maddelerin oluşmasına neden olabileceğinden, derin kızartmalardan kaçının.

7. Sosları Kendiniz Yapın

Yemek pişirme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yemeklere lezzet katan sosları kendiniz hazırlamanızdır. Sağlıklı bir tabakta salata veya sandviç hazırlarken, çoğumuz piyasadan satın alınan soslar ekleyerek büyük bir hata yapıyoruz. Piyasada kolayca bulunabilen sosların çoğu yağ, tuz, şeker ve çeşitli toksik elementlerle doldurulur. Bu nedenle, mutfağınızdaki basit ve sağlıklı malzemeleri kullanarak sosu kendiniz hazırlamanız en iyisidir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)