Yenidoğan Sünneti Vazgeçilmez Mi Moda Mı

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yenidoğan Sünneti Vazgeçilmez Mi Moda Mı?

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Uzmanı Doç. Dr. Gülay Aydın Tireli, yenidoğan sünneti konusunda bilgiler verdi.
Bebeğin doğduğu ilk ayda dünyaya adaptasyon sorunu yaşayabilir. Bununla birlikte emme problemleri, bazen yenidoğan sarılığı gibi medikal takip gerektiren sorunlar görülebiliyor. Bu nedenle bebek doğar doğmaz sünnet operasyonunun herhangi bir avantajı yoktur. Bebeklerine erken dönemde lokal anestezi ile sünnet yaptırmayı düşünen anne ve babalar, bebeğin ilk ayının geçmesini beklemelidir. Sonrasında 5. ayının sonuna kadar sünnet operasyonunu yaptırılabilir.

Ülkemizde sünnet, çocuk yaşlarda en yaygın yapılan cerrahi uygulamadır. Çoğunlukla sosyal, bazı durumlarda da tıbbi gerekliliğe bağlı olarak sünnet yapılır. Sünnetin ameliyathane koşullarında bu konuda eğitimli bir doktor tarafından yapılması gerekir. Bu durum artık tartışma konusu olmaktan çıkmıştır. Mevzuat değişiklik yapılarak bu konunun kurallarının belirlenmiştir.

Yenidoğan Sünnetinde iyileşme Daha Hızlı

Annelerin ve babaların sünnet hakkında en çok merak ettikleri, çocuğun kaç yaşında sünnet olmasının uygun olduğu ve yenidoğan sünnetinin en iyisi olup olmadığıdır. Çoğunlukla aileler sosyal medya ve internet üzerinden bir takım bilgiler ediniyorlar. Edindikleri bu bilgiler doğrultusunda, yenidoğan döneminde sünnet yapıldığında bebeğin ağrı duymadığı ve herhangi bir anestetik ilaca ihtiyaç olmaksızın sünnet işlemi yapılabileceği gibi görüşlere sahip oldukları görülmektedir. Bebeklik döneminde yapılan sünnetlerde genel anestezi olmaksızın sünnetin rahatlıkla yapılabilir. Yara iyileşmesi hızlı ve kozmetik olarak tatmin edici olur. Sünnet sonrası bebeklerde yara bakımı büyük çocuklara göre daha kolay olur.

Doğar Doğmaz Değil, 5 Ay Sonuna Kadar…

Yenidoğan bebeklerin ağrı duymadığı konusu doğru değildir. Bebekler de ağrıyı hissederler. Ağrılı uyarana karşı reaksiyon gösterirler. Bu nedenle yenidoğan sünnetleri de ‘lokal anestetik’ denilen bölgesel uyuşturma sağlayan ilaçlar kullanılarak yapılır. Öte yandan bebek doğduktan sonraki ilk ay yeni geldiği dünyaya uyum sağlama, emme problemleri, bazen de yenidoğan sarılığı gibi medikal takip gerektiren sorunlar yaşanmaktadır. Bu durumlar göz önüne alındığı zaman bebeğin doğar doğmaz sünnet olmasının herhangi bir avantajı yoktur. Bebeklerine erken dönem lokal anestezi ile sünnet yaptırmak isteyen anne ve babalar olabilir. Bu ailelerin bebeğin ilk ayı geçtikten sonra 5. ayının sonuna kadar sünnet yaptırmaları gerekir. 5. aydan sonra bebek oldukça hareketlenmeye başlar. Bu nedenle genel anestezi altında sünnet daha sağlıklı olur.

Genel Anesteziyle 6 Yaşa Kadar Sünnet Edilebilir

Çocukları psikolojik açıdan 2-6 yaş arası sünnet yaptırmanın sakıncalı olduğu söylenmektedir. İşlem öncesi hazırlık ve genel anestezi uygulaması sayesinde artık böyle bir sakıncalı durum söz konusu değildir. Genel anestezi şartıyla her yaşta sünnet yaptırılabilir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)