Yerli Mercimek Tüketmeniz için 10 Sebep

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yerli Mercimek Tüketmeniz için 10 Sebep

Türk mutfağının değişmez lezzeti olan yerli mercimek çorbasına ithal mercimek gölgesi düştü. Besinsel özellikleri ve lezzet olarak ithal mercimeğe göre çok üstün olan yerli mercimeğimizi tercih etmemizin nedenlerini sıraladık.

yerli mercimek

Bildiğiniz gibi birçok sebze ve meyve hormonlu, yani genetik yapısı ile oynanmış GDO’lu diye hiçbirşeyin tadı tuzu kalmadı. Sağlığımız açısından da ayrıca zararlı olan bu hormonlar sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan ithal mercimek te hormonlu yiyecekler arasına girdi.. Fakat yerli olan mercimeğimiz ithal üründen daha iyi ve sağlıklı.. Ayrıca yerli ürün alarak Türkiye ekonomisine katkı yapmış oluyorsunuz..

Bunun dışında ithal mercimek ile yerli mercimek arasında hem lezzet olarak, hem görünüş olarak bariz şekilde farklılıklar var.. bunları sizin için 10 madde ile sıraladık..

  1. Yerli Mercimek diğer ithal mercimeğe göre çok daha lezzetli.
  2. Yerli mercimeğin kıvamı tabi ki ithal mercimeğe göre daha yoğun. İthal mercimekte kıvamını tutturmanız için un kavurmak veya çorbanın içine patates ilave etmeniz gerekiyor.Yerli mercimekte böyle birşeye mecbur değilsiniz..
  3. Yerli mercimek ithal mercimeğe göre daha koyu kıvamlı olduğu için daha fazla çorba çıkıyor. ve sofranız açısından Daha bereketli oluyor.
  4. Yerli mercimeğin protein değeri ithal mercimeğe göre daha da yüksektir.
  5. Yerli mercimekle yapılmış olan bir çorbanın rengi daha sarıdır.. ithal mercimekle yapılan çorbanın rengi ise yeşil.
  6. İthal mercimeklerde tüm taneler aynı oranda pişmiyor. Ve Bazı taneler çok pişerken bazı taneler az pişiyor.
  7. Yerli olan mercimek ithal mercimeğe göre daha da kolay pişiyor. İthal mercimek ise geç pişer ve suyu geç çeker.
  8. Yerli mercimekten çok daha fazla oranda çorba çıktığı için ve içerisine başka herhangi bir malzeme ekleme olmadığından dolayı yerli mercimek, ithal mercimeğe göre daha ekonomik.
  9. Yerli mercimek daha sıcak iklim koşullarında yetişiyor. Kanada ‘dan ithal mercimek ise genetiği ile oynandığından dolayı daha soğuk koşullarda da yetişebiliyor. Türk mercimeği, ithal Kanada mercimeğine nazaran daha doğaldır.
  10. Türk mercimeği ülkemiz ekonomisine katkıdır. Sizin için ve çocuklarınız için çok daha sağlıklıdır.. Ayrıca yerli üretimi ve çiftçimizi desteklemektir.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)