Yeşil Çayın Faydaları

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil çay, sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştiren biyoaktif bileşikler içerir. Yeşil çayda en güçlü bileşik EGCG, epigallocatechin-3-gallate olarak da bilinir. EGCG, yeşil çayın en güçlü bileşiklerinden biridir – bu bileşik çeşitli hastalıkları tedavi eder ve bazı hastalıkların oluşmasını önler. Ayrıca yeşil çayın sıfıra yakın kalorisi var. En önemlisi, yeşil çayın bazı yan etkileri olsa da yararları onlardan daha fazladır. Bu yüzden yeşil çay içmelisiniz.

yeşil çay
Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çay bugün sağlık ile eş anlamlıdır. Çay, çeşitli avantajlar sağlar; bunlardan bazıları, daha iyi kalp sağlığı, kilo verme, kanser ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesi olabilir. Yeşil çay da depresyon belirtilerini geliştirmeye yardımcı olur.

1. Kanser Riskini Azaltır

Yeşil çayın antikanser özelliklerinden polifenoller (özellikle kateşinler) sorumludur. Bunlardan en umut verici olanı EGCG (epigallocatechin-3-gallate) ‘dir. Bu, diğer polifenollerle birlikte serbest radikallerle savaşır ve hücreleri, reaktif oksijen türlerinin neden olduğu DNA hasarından korur. Yeşil çay polifenolleri bağışıklık sistemi işlevini de modüle edebilir. Başka bir araştırmaya göre, yeşil çay çeşitli kanserleri önlemeye yardımcı olur. Bunlara akciğer kanseri, cilt, göğüs, karaciğer, kolon ve pankreas dahildir. Yeşil çayın bileşenleri kanser hücre çoğalmasını önler. Hatta iyileşmeyi hızlandırabilir. EGCG’nin de sağlıklı olanları etkilemeden kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edildi. Bu, kanser tedavisinde bir gelişme olabilir – çünkü sağlıklı hücrelerin tahrip edilmesi kanseri daha da acı verici kılar ve hatta iyileşme için bir engel oluşturur. Araştırmaya göre, günde yaklaşık 4 fincan yeşil çay içmek kanser tedavisine yardımcı olabilir.

2. Kalp Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalar yeşil çayın, kalp hastalığına doğrudan katkıda bulunan kötü kolesterol düzeylerini düşürdüğünü gösteriyor. Çoğu araştırma, yeşil çay kapsülleri kullanılarak gerçekleştirildi – ancak faydalar çaya da ölçeklendirilebilir. Yeşil çayın kanın antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırdığı görülmüştür – ki bu kalp reaktif oksijen türlerinden korur ve kalp krizlerini önler. Yeşil çay kateşinleri kardiyovasküler hastalığın önemli bir nedeni olan aterosklerozu önlemeye de yardımcı olabilir. Bu kateşinlerin durumu inhibe ettiği bulundu. Daha ileri çalışmalar, yeşil çayın kötü kolesterol seviyelerini düşürmesine rağmen iyi kolesterolü etkilemediğini bulmuştur.

3. Kan Basıncını Düzenler

Yeşil çayın uzun süreli tüketilmesi kan basıncı düzeyini iyileştirir. Çalışmalar kan basıncını düzenlemek için günde 3 ila 4 bardak çay içilmesini öneriyor. Bir çalışma ayrıca, yeşil çay tüketimi nedeniyle düşürülen kan basıncının bir sonucu olarak, koroner kalp hastalığı riskinin yüzde 5, inme riskinin yüzde 8 oranında azaldığını belirtti. Kan basıncına genellikle böbreklerden salgılanan bir enzim olan anjiyotensin dönüştürücü enzim (veya ACE) neden olur. Kan basıncına yönelik çoğu ilaç ACE inhibitörü olarak işlev görür. Ancak inanılmaz derecede yeşil çay, doğal bir ACE inhibitörüdür. Bu enzimin hareketini engeller ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

4. Tip 2 Diyabet Riskini Düşürür

Hücreleri duyarlılaştırabilir, böylece şekeri daha iyi metabolize edebilir, diyabet semptomları düzelebilir. Ayrıca metabolik sistem fonksiyonunu geliştirdiği için şeker hastaları için de harika bir sonuç yaratır. Ve yeşil çay polifenolleri vücuttaki glikoz seviyelerini düzenler ve diyabet riskini azaltır.  Yeşil çayın kan şekeri düzeylerini nasıl düşürdüğü ilginç bir hikayedir. Nişasta tüketimi, amilaz (bir enzim) tarafından basit şekerlere bölünerek kan dolaşımına emilmesine yol açar. Yeşil çay, amilaz aktivitesini inhibe eder – bu, kan dolaşımına emilen şeker miktarını azaltmaya yardımcı olur.

5. Kilo Kaybını Teşvik Ediyor

Antioksidan metabolizmayı artırır, sonunda kilo kaybına yardımcı olur. Yeşil çaydaki aktif bileşikler, bazı yağ yakıcı hormonların etkilerini artırır. Yeşil çay, egzersiz sırasında yağ yakmayı da artırabilir. Yeşil çay da metabolizma hızınızı artırabilir – bu da temelde gün boyunca hatta uyurken bile kalori yakabileceğiniz anlamına gelir. Yeşil çay da enerji metabolizması ile ilgili genleri modüle edebilir.

6. Artriti Düzeltmeye Yardımcı Olur

EGCG’nin antioksidan etkileri burada büyük rol oynamaktadır. Vücuttaki belirli moleküllerin üretimini sınırlar, aksi takdirde iltihaplanma ve artrit ağrısına neden olur. Yeşil çay, kemiklerin ve kıkırdağın sağlığının iyileştirilmesine de yardımcı olur. Yeşil çaydaki EGCG’nin romatoid artritteki enflamatuvar koşulları diğer hücresel fonksiyonları bozmadan azalttığı da bulundu. Artritik ilaçların çoğunda böyle bir durum söz konusu olmadığından, bu harika bir haberdir.

7. Ömrü Uzatır

Yeşil çayın sağlığı olumlu yönde etkilediği çeşitli yollar göz önüne alındığında hepsi birleşip daha uzun yaşama yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, çayın ömrünü uzatmasına rağmen, yeşil çayda kafein bulunduğundan ve kafein alımının kalsiyum kaybına neden olabileceğinden, kalsiyum takviyesi bu durumlarda önemlidir. Başka bir araştırma ise, yeşil çaylı içicilerin genellikle yaşla birlikte daha az sakatlık gösterdiğini belirtti. Yeşil çay içenlerde, fonksiyonel özürlülük gelişme olasılığı daha düşüktür.

8. Bağışıklığı Artırır

Yeşil çaydaki kateşinler, bağışıklık işlevini artırmada önemli bir rol oynamaktadır. Çay oksidanlara ve radikallere karşı korur ve böylece bağışıklığı arttırır. Yeşil çaydaki EGCG, düzenleyici T hücrelerinin sayısını artırma yeteneğine sahiptir ve bu, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye ve otoimmün hastalıkları baskı altına almaya yardım eder.

9. Beyin Sağlığını Korur

Yeşil çay kafein içerir, ancak kahve kadar değildir. Dolayısıyla, size kafeinin faydalarını çok fazla sinir bozucu etkisi yaratmadan sunar. Kafein, beyindeki bir inhibitör nörotransmitter olan adenozinin aktivitesini bloke eder. Sonuç olarak, nöronların ateşlenmesini geliştirir ve beyin sağlığını geliştirir. Yeşil çayda kafeinden daha önemli olan, kan-beyin bariyerini aşan ve beyin sağlığını güçlendiren L-theanine adı verilen bir amino asit bulunur. Bu amino asit, anti-anksiyete etkileri olan bir başka inhibitör nörotransmitter olan GABA’nın aktivitesini arttırır. Hem kafein hem de yeşil çayda bulunan L-theanine, sinerji içinde çalıştıkları için daha iyi etkilere sahip olabilirler. Bu, beyin sağlığı için güçlü bir kombinasyondur. Yeşil çay, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi ciddi beyin rahatsızlıklarının tedavisinde veya önlenmesinde de yardımcı olabilir. Çalışmalar, haftada bir ila altı kez yeşil çay içmiş bireylerin zihinsel düşüş şansının daha az olduğunu buldu. Yeşil çay yaşla ilişkili demans riskini azaltabilir. Ayrıca belleği geliştirir.

10. Sindirim Sağlığını Geliştirir

Yeşil çaydaki antioksidanlar sindirim sağlığını geliştirebilirler. Yeşil çaydaki kateşinler sindirim enzimlerinin aktivitesini yavaşlatır. Bu, bağırsaklar tüketilen kalorilerin hepsini absorbe etmediği anlamına gelir ve bu ek bir avantaj anlamına gelir – kilo kaybı arttırılmıştır. Yeşil çaydaki EGCG de kolit semptomlarını iyileştirir. Kolit sindirim sağlığını bozan iltihaplı bir hastalıktır. Yeşil çay ayrıca sindirim için önemli olan B, C ve E vitaminlerini de sunar. Çayın belirli gastrointestinal kanserler oranını düşürdüğü bulundu.

11. Diş Çürümesini Önler

Araştırmalar, yeşil çay içen kişilerin, ağız sağlığı açısından daha iyi olduğunu gösterdi. Çay, iltihaplanmayı azaltır ve periodontal hastalıklara neden olabilecek bazı bakterilerin büyümesini sınırlar; diş çürüğü bunlardan biridir. Ayrıca, test deneklerinin yeşil çayı daha sık içmesi sonucu, oral sağlıklarının daha iyi olduğunu gösterdi. Yeşil çay ayrıca bakteriyel plak gelişimini sınırlandırarak diş çürümesini engeller. Yeşil çaydaki polifenoller, ağız bakterilerinin şekeri beslemek için kullandıkları bir bileşik olan glukosiltransferaz’ı bastırarak plak ile savaşır. Yeşil çay da florür içerir; diş çürümesini önlemenin bir başka sebebi de budur.

12. Depresyon Tedavisinde Etkilidir

Bir araştırmaya göre günde yaklaşık 4 fincan yeşil çay içen insanlar depresyondan daha az etkilenmiştir. Yeşil çayın bu özelliği, L-theanine amino asidine, depresyon semptomlarıyla mücadele için serotonin ve dopamin gibi kimyasalların salınmasını harekete geçirir. Farelerde yapılan bir başka çalışmada, yeşil çay, bir antidepresana benzer etkiler yarattı. Ve yeşil çaydaki kafein de stres ve kaygıdan kurtarmaya yardımcı olarak depresyon tedavisinde önemli bir rol oynayabilir.

13. Down Sendromunda Etkilidir

Yeşil çaydaki EGCG, çalışmalara göre Down Sendromu semptomlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Vücut öncelikle hastalığa neden olan hücre hasarından korur. Bu kimyasal, etkilenen bireylerde bilişsel işlevleri de geliştirir. Down Sendromu, bireylerin 21 numaralı kromozomun üç kopyasına sahip olmalarından kaynaklanır (insanlar genellikle ikiye sahiptir). Yeşil çayın hastalığın ciddi semptomlarından sorumlu olan bu üçüncü kromozomun olumsuz etkilerini sınırladığı görüldü.

14. Hastalıkları Tedavide Yardımcı Olur

Antioksidanlarda yüksek olduğu için, yeşil çayda istismara uğramış bir karaciğeri detoks haline getirdiği ve kalıntı belirtilerini hafiflettiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda yeşil çayın da karaciğer toksisitesine neden olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, bu amaçla yeşil çay kullanmadan önce doktorunuza danışın.

15. Enerji ve Dayanıklılığı Artırır

Yeşil çaydaki kateşinlerin dayanıklılık kapasitesini ve enerji seviyelerini artırdığı bulunmuştur.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çaydaki antioksidanlar cilt sağlığının geliştirilmesinde büyük rol oynamaktadır. Çay, koyu halkaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kabarık gözleri tedavi eder – ayrıca yaşlanma karşıtı etkileri de gösterir.

16. Koyu Halkalar Ve Şişmiş Gözleri Tedavi Eder

Yeşil çayın koyu halkaları ve şişmiş gözleri tedavi etmek için kullanılması oldukça basittir. İhtiyacınız olan tek şey yeşil çay poşetleri. Çaydaki taneler kabarık gözleri ve koyu halkaları tedavi eder. Yeşil çaydaki kafein, bölgedeki kan damarlarını küçültme yoluyla şişkinliği azaltır. Ve karanlık çevrelerde, gözler altındaki kan damarlarının genişlemesini azaltarak çalışır.

17. Yaşlanma Karşıtı Yararları

Yeşil çaydaki anti-inflamatuar özellikler ve antioksidanlar cilt yaşlanmasını veya ifade çizgileri ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Bu amaçla yeşil çay ve bal ile hazırlanmış yüz maskesi kullanabilirsiniz. Yeşil çay yaprakları torbada nemlenir ve balla karıştırılır. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Hem yeşil çaydaki hem de baldaki antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatır – balın antibakteriyel özellikleri cildi temizler ve dokuyu iyileştirir.

18. Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Sadece 100 gr yeşil çay yaprağı ve yarım litre su karıştırın ve karışımı 30 ila 40 dakika oda sıcaklığında bekletin. Karışımı süzün ve buzdolabında saklayın. Bu karışımı, uzun bir günün ardından yorgun yüzünüzü anında yenilemek için kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda cildi temizlemenize yardımcı olur ve sivilcenin geri gelmesini önler. Tonik yerine düzenli olarak kullanın. Bu amaçla taze demlenmiş yeşil çayları dondurun. Buz küpünü çıkarın ve cildinize hafifçe ovun. Serinletici bir his verir ve cildinize de faydalı olur. Yeşil çay yaprakları nazik bir exfoliator olarak da kullanılabilir. İşte cildinizin yenilenmesi için yeşil çay kullanımı; 3 tatlı kaşığı yoğurdu 1 tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı ile karıştırın ve yavaş yavaş yüzünüze sürerek masaj yapın. 5 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Antioksidanlar cildi temizler ve sivilceleri gidermeye yardımcı olur.

19. Cildi Güneş Işınlarına Karşı Korur

Yeşil çay, doğal bir güneşlik görevi görür. Serbest radikallerin cilt hücrelerinden ayrılmalarını önler, aksi takdirde güneş yanığı ve kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olur. Evde yeşil çay güneş kremi yapmak için orta ateşte 5 ila 10 dakika boyunca iki bardak suyun içine yarım fincan yeşil çay yaprağı ekleyerek kaynatın. Yaprakları ayırın ve çözeltinin oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Temiz bir pamuklu topun üzerinde az miktarda alın ve temiz bir yüzeye uygulayın. Geri kalanını daha sonra kullanmak üzere hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Yeşil çayın saç için de avantajları vardır. Sağlıklı bileşenler, özellikle de antioksidanlar saçlı deride sağlığı iyileştirir ve dolayısıyla saçları güçlendirir. Çay, erkek tipi kelliği bile önleyebilir.

20. Saç Büyümesine Yardımcıdır

Antiseptik özelliklerinden dolayı, kepek ve sedef hastalığı gibi yaygın saç sorunlarının önlenmesinde ve iyileştirilmesinde de yardımcı olur. Yeşil çay enflamasyonu azaltarak bunu başarıyor. Yeşil çayın ayrıca saç büyümesini teşvik ettiği ve saçları yumuşattığı biliniyor. Bu nedenle, erkek tipi kelliği de önleyebilir. Parlak saçları teşvik ettiği bilinen polifenoller ve E ve C vitaminleri içerir. Evde yarım litrelik bir suda 3 ila 4 çuval yeşil çay içmek ve saçlarınızı şampuanladıktan -sonra bunu son durulama olarak kullanarak evde kolayca yeşil çay ile durulayabilirsiniz.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)