Yılbaşı Nedir? Kutlamak Günah mı?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

 Yılbaşı Nedir ? Noel ile Alakası Var Mıdır ?

Yılbaşı herhangi bir ülkenin kullandığı takvime göre içinde bulunduğu yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcıdır. Fakat insanlar 25 Aralık’ta kutlanan Hristiyan Noel Bayramı ile karıştırmakta ve ”Biz Hristiyan Değiliz Yeni Yıl Kutlamayız” demektedirler. 25 Aralık ile yeni yılı birbirine karıştırmak, CAHİLLİKten başka bir şey değildir. Ki Noel sadece Hristiyanları ilgilendirir ve 1 Ocak’ta değil 25 Aralık’ta kutlanır. Sapla samanı karıştırmanın bir anlamı yok!
yılbaşı
Dünyada en çok kullanılan takvim Gregoryen takvimidir. Bu takvimi kullanan ülkelerde 31 Aralık‘ı 1 Ocak‘a bağlayan gece yılbaşı gecesi olarak kutlanır.

Herkese Mutlu Yıllar!!

PAYLAŞ BİLMEYENLER ÖĞRENSİN..

   Dünyada Yılbaşı

  • 1 Ocak: Türkiye dâhil, dünyada birçok ülke tarafından kullanılan Miladi takvime göre yılın ilk günüdür.
  • Hicri Takvimde ise; yeni yıl Muharrem ayının 1’inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir Ay takvimi olduğu için 354 güne denk gelmektedir. Dolayısıyla Miladi takvime göre Hicri takvimdeki yeni yıl; her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Durum böyle olunca; 2008 yılında hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.
  • Roşaşana (İbranice yeni yıl): Musevilerin yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı’ndan 163 gün geçtikten sonra kutlanmaktadır.
  • Çin yılbaşını her yılın ilk kameri ayınının yeni Ay gününde kutlanmaktadır, ki bu da kabaca ilkbahara denk geliyor. Tam tarihine bakacak olursak , Miladi takvime göre 21 Ocak – 21 Şubat arasına düşer. Çin’de yılın en önemli bayramdır.
  • İran takviminde yeni yıl Norous  yani bir diğer adıyla Nevruz olarak anılmaktadır ve ilkbaharın başında 20 veya 21 Mart ‘ta kutlanır.
  • Laos, Kamboçya ve Tayland’ta yılbaşı 13 Nisan – 15 Nisan tarihleri arasında kutlanır. Özellikle Tayland’da bu yeni yıl kutlaması su dökerek gerçekleşmektedir.

Yılbaşı Gecesi

Pek çok kültürde yılbaşı gecesinde, özel olarak hazırlanmış yiyecek ve içecekler tüketilir ve çeşitli eğlenceler düzenlenerek geçirilir. Kimisi içki içer, kimisi ibadet eder, kimisi dışarıda eğlence yerlerinde geçirir, kimisi ailesiyle birlikte evde birlikte geçirmeyi tercih eder. Bu geceyi kimin nasıl geçireceği konusunda kimse kimseye karışamaz. Çünkü yeni gelen bir yılın kutlamasıdır o. Hristiyanların 25 Aralık‘ta kutladığı NOEL bayramı ile alakası yoktur. Yeni bir yılın gelişinin kutlanması, insanların yeni umutlar kazanması demektir. Kötü geçirdikleri zamana inat yeni yıl da yeni mutluluklar beklemektir. Aslında mutlu olmak, eğlenmek, bir araya gelip sevdiklerimizle vakit geçirmek için bir bahane daha bulmak demektir. Bu açıdan bakıldığında yeni bir yılın kutlanmasının aslından Noel ile hiç bir alakası yoktur.

NOT: Kimse kutlamak mecburiyetinde değildir.. İstersen yat uyu.!!!

Herkese Mutlu Yıllar..

PAYLAŞ BİLMEYENLER ÖĞRENSİN..

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)