Yürüyüş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yürüyüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hem ruh hem de sağlık açısından yürüyüş yapmak, tatile gitmek, yeni yerler keşfetmek iyi gelir. Spor, doğada yürümek artık bir tedavi şekli haline geldi. Yürümek, zaman mekan tanımadan tüm koşullar altında yapılabilecek bir spordur.Sağlıklı Yaşam ve Check up Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Eren Eroğlu  yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

yürüyüş

∗ Her insanın kendisine göre farklı bir biyolojik spor saati vardır. Egzersiz yapan kişiler bunu hisseder ve bilir. Günün belirli saatlerinde performans yüksekken başka bir saatte bu performansa ulaşılabilmek mümkün olmayabilir.

∗ Özellikle yüksek tansiyona sahip kişilerin, günün ilk saatlerinde uykudan uyanma hormonlarının etkisi ile tansiyon daha yüksektir. Üzerine bir de yorgunluk eklendiğinde bu zorluk daha çok hissedilir. Bu nedenle yüksek tansiyona sahip kişiler yürümek için daha çok öğleden sonraki saatleri tercih etmelidir.

∗ Yapılan yürüyüş size faydalı olması için giyeceklere ve yiyeceklere de dikkat edilmelidir. Yürüyüş esnasında iyi bir performans sağlayabilmek için doğru kıyafetler seçilmelidir. Terlemeyi engellemeyen ve dış şartlardan kişiyi koruyan kıyafetler tercih edilmedir.

∗ Soğuk havalarda yapılan yoğun spor ve yürüyüş kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini arttırır. Bu nedenle yürürken soğuktan korunmak gerekir.  Tansiyonun kontrol edilmesinde ve şeker hastalığının tedavisinde günde yarım saat yürümek bile önemlidir.

 Yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de ayak sağlığıdır. Bu nedenle yürürken giyilen ayakkabı performansınızı arttıracağından dolayı önemlidir. Giyilen ayakkabının yürüyüşe uygun ve taban yumuşaklığı doğru seçilmelidir.

Yürüyüşten önce ve yürüme sırasında yenilenler ve içilenler de önemlidir. Zinde bir yürüyüş için yürüyüşten yaklaşık bir saat önce kolay sindirilebilir karbonhidrat tüketilmelidir. Yürüyüşten sonra karbonhidrat depoları boşalacağından dolayı kasları eritmeden doldurmak için bir meyve yenilmelidir.

Yürüyüş sırasında düzenli olarak su tüketilmesi gerekir. Susayıp susamadığına bakılmadan 10 dakikada bir birkaç yudum su içilmelidir. Bu hem yürüyüşün iyi geçmesini sağlar hem de yürüyüşten sonra oluşacak yorgunluğa engel olur.

∗Doğa yürüyüşlerinde güneşten etkilenmemek için önlem alınması gerekir. Güneş ışınların zararlı etkisinden korunmak için gözlük takılmalı, şapka ile ya da kremlerle açık yerlerin korunması sağlanmalıdır.

Yürüyüş ve spordan fayda sağlamak isteniyorsa devamlı yapılması gerekir.

∗ Unutulmamalıdır ki; yürüyüşün süresi ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle başkalarına göre hareket edilmemeli, kendi limitlerinizi belirleyerek hareket edilmelidir. İyi bir egzersiz temposu yaşa göre kalp hızının yüzde 60’ı ile yüzde 80’i arasındadır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)