Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

Yüz Yogası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yoga bir Uzakdoğu öğretisidir. Yüz yogası, yüz bölgesi için yapılan hareketleriyle, antiaging etki yaratarak yüzdeki yıpranmaya karşı önlem oluşturuyor. Peki, bu bilgi ne kadar doğru?  Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur SüperKadın.NET ile yaptığı röportajda ile yüz yogası ile ilgili şunları söyledi:

yüz yogası
70 yaşına gelmiş hayatını spora adamış bir adam düşünün. Bu adamın 18’lik delikanlılara taş çıkarır bir vücudu var. Egzersizlerini aksatmadan düzenli olarak yapmış, beslenmesine dikkat etmiş, düzenli spor yaparak sürekli kaslarını dolgun tutmayı başarmış. Bu kişinin 70 yaşında biri olduğunu nasıl anlarsınız? Kaç kişi yüz bölgesinden anlarız dedi acaba? Evet, yüz bölgesi diyenler doğru cevabı verdiniz. Şimdi çoğu kişinin aklından “O zaman yüz bölgesindeki kasları da çalıştıralım, sarkmasın, kırışıklık oluşmasın” diye geçiyor.

Ama Kötü Haber, işte O Öyle Olmuyor

”Yüzdeki kas yapısı vücuttaki kas yapısından farklı olduğu için, vücuttaki kasları çalıştırdığınız gibi yüz bölgesindeki kasları çalıştıramazsınız. Yüz kaslarının en önemli işlevi, kişinin mimik yapmasına yardımcı olmaktır. Yüz kasları birbirlerine bağlı kas yapılarından oluşurken vücuttaki kaslar öyle değildir. Dolayısıyla, sözüm ona yüz bölgesine özel egzersizler yaparak yüz kaslarını çalıştırayım derken, aksine çok daha fazla sarkma ihtimali yaşayabilirsiniz. Dikkat ediyorum da son dönemlerde medyada yüz yogası, antiaging yüz egzersizleri gibi konularda uzman olduğunu söyleyen ve bir takım kurslar veren kişiler görüyoruz. Beni sosyal medyadan takip edenler çok iyi bilir. Uzak Doğu’ya sıklıkla seyahat ederim. Yüz yogasını genellikle Uzak Doğu masajı altında isimlendiriyorlar. Fakat benim Uzak Doğu’da gördüğüm masajların çoğu, tıpkı bizim yaptığımız bambu masajı gibi ciltteki kan dolaşımını artırmaya yönelik yapılıyor. Yani kan dolaşımının artırılması ile rahatlama ve tazelik kazandırmanın ötesine geçilemez. Ama yüzdeki kasları gerçekten zorlar. Kasların gelişmesine yönelik tetikleyici bir hareketi sürekli yaparsanız ve hatta mimik hareketlerinin ters yönüne doğru zorlayıcı kuvvet uyguladığınız zaman, ciltte sarkmalar görülmesi olasıdır. Yüz kaslarımız ve bunları kullanarak oluşturduğumuz mimikler cildimizin kırışmasına neden oluyor. Şimdi o zaman fazla mimik yapmayayım diyenler çıkacaktır.”

Mimiklerimiz Bizi Biz Yapan Hareketlerdir

“Üst yüz bölgesi; göz çevresi, kaşlar ve alından oluşan bölge sıklıkla mimik hareketlerinden, orta yüz bölgesi hacim kaybından ve alt yüz bölgesi ise sarkmadan dolayı yaşlanma izlerini gösterir. İşte, bu noktada botoks, dermal dolgu, örümcek ağı estetiği, hedefe yönelik cihazlı tedaviler gibi yardımınıza koşacak pek çok uygulama var.

Uzak Doğulu Kadınlar Neden Kırışmıyor?

“Bugün dünya kozmetik sektörünü ayakta tutan bir bölgeden bahsediyoruz. Uzak Doğu özellikle de Kore! Regl dönemine henüz girmiş 10-11 yaşındaki kızlara bile özel kozmetik grubu sunan bir yerdir. Lütfen krem sürün, cildinizi nemlendirin diye boşuna demiyorum. Dolgu ve botoks gibi uygulamalardan, hatta ihtiyacınız varsa cerrahi yüz gerdirme işleminden korkmayın. Örümcek Ağı estetiği cildiniz için iyi bir sigortadır. Bu uygulamayı yaptırdığınızda ileri dönemlerde cerrahi yüz gerdirme işlemini yaptırmanıza gerek kalmaz. Lütfen yeni çıkan terapilerden, sözüm ona bilmem ne gurularından ve yogalarından uzak durun. Bilime, bilimsele güvenin.”

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)