İş Yerinde Zihinsel Sağlık Ne Kadar Önemli ?

Reklam Engelleyici Algılandı !!!

Merhaba sitemiz sadece reklamlardan para kazanmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız. Anlayışınız için teşekkürler.

İş Yerinde Zihinsel Sağlık Önemli mi?

Zihinsel Sağlığın Da Molalara ihtiyacı Var

Ekonomideki belirsizlik dönemlerinde, zihinsel sorunlar nedeniyle işten çıkarılma korkusu, bu sorunun büyümesini tetikliyor. Günümüzün zorlu koşullarında iş yerinde ve özel hayatta pek çok insan zihinsel sağlık sorunlarıyla savaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre, Avrupa’da 15 kişiden 4 ünde ve her 6 işçiden birinde zihinsel sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumun işverenlere 100 milyar dolarlık dolaylı bir maliyeti olduğu belirtiliyor.

zihinsel sağlık

Zihinsel sağlık sorunlarının kaynağı olarak depresyon, kaygı ve stres gösteriliyor. Bu tür sorunlar yaşadığının düşünmeyen insanlar bile, bazen hayatta kısa bir molaya ihtiyaç duyuyor. Farkında olmasalar da birçok insan genelde zihinsel sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalıyor.

Zihinsel Sağlığın Bozulması Nezle Gibi Görünür Değil

PageGroup uzmanları “Zihinsel sağlık sorunlarının, nezle olduğunuzda burnunuzun akması kadar görünür emareleri yoktur. Zihinsel sağlık sorunlarının gizli doğası nedeniyle psikolojik sorunlar bazen bir izin günün de iş yerinden uzakta olsa bile daha fazla stres ve kaygı içinde geçmesine neden olabilir. Gün geçtikçe büyümeye devam eden bu sorunu çözmek için işverenlerin akıl sağlığının farkında olmaları, uygun yetenekleri seçmeleri ve eğitimler vermeleri hayati önem taşıyor. Araştırmalar, depresyonu olan bireylerin % 80 inin uygun teşhis, tedavi ve izleme ile tam olarak iyileşebildiğini gösteriyor. ” diyor.

Ruh sağlığı beraberinde başka sıkıntıları da doğuyor. Zihinsel sorunlarla mücadelede iletişim eksikliği ve anlaşılmama korkusunun önemine vurgu yapan PageGroup uzmanları, patronun veya çalışma arkadaşlarının da benzer deneyimler yaşadığını düşünmenin kişiyi rahatlattığını ifade ediyor. Kişinin yalnız olmadığını bilmesi ve çalışma anında kendisine yardımcı olabilecek insanların varlığını bilmeleri de sorunun aşılmasını kolaylaştırıyor. Öte yandan ekonomideki belirsizlik dönemlerinde, zihinsel sorunların dile getirilmesinden dolayı işten çıkarılma korkusu ise bu sorunun büyümesini tetikliyor.

Çoğu çalışan önemli olduğunu ve görevini yerine getirdiğini kanıtlama arzusuyla uzun saatler çalışma eğiliminde olabiliyor. Bu durum beraberinde, tükenme, tükenmişlik ve depresyon gibi olumsuzlukları getiriyor. Hayattan zevk almak, en iyi şekilde yararlanarak daha güçlü ve zeka dolu günler yaşayabilmek için çalışanların zamanı kontrol etme ve uygun şekilde yönetme özgürlüğüne sahip olmaları gerekiyor.

Yöneticiler Bu Duruma Hazırlıklı Mı?

PageGroup Yetenek Geliştirme Müdürü Lucyna Bolin, “Bu sorunun çözümünde, yöneticilerin esnek, yansıtıcı ve analitik olmaları çalışanlar açısından büyük önem taşır. İlk olarak yöneticileri bu konuda bilinçlendirmek, yönetici ve çalışanla doğru, gerçekçi bir çalışma ilişkisi yaratmak gerekir. Zihinsel sağlık sorunları artarken çalışanların çoğu zaman büyük ücret artışları ya da belirli iş unvanları aramadıklarını gözlemledik. Oysa çalışanlar, kendilerini dinleyen ve endişelerine ilgi gösteren yöneticiler istiyorlar. Bu durum, zihinsel refahı ve iş yerine bağlılığı arttırıyor.” diyor.

Akıl Sağlığını Korumanın Yolları

Page Uzmanları “Toplumun zihinsel sağlık konularından haberdar olması ve kabullenmesiyle, iş yerleri olumlu bir dönüşüme geçecektir. Bu dönüşüm, daha üretken, mutlu, stres, kaygı ve depresyon düzeylerini daha iyi yönetebilen zihinsel açıdan sağlıklı bir iş gücüne katkı sağlayacaktır.” diyor.

İnsanların hayatlarını gerçekten kontrol altına alacakları bir ekonomi inşa etmeleri için çalışmalar yürüten Yeni Ekonomi Vakfı – New Economics Foundation, zihinsel refah için beş yol olduğunu belirtiyor:

1-Bağlantı Kurmak

Sosyal ilişkiler refah için yaşamsal öneme sahiptir. Kısa önemsiz e-postalar yerine ofis içinde yüz yüze bire bir iletişim kurmak bazen inanılmaz değişimlere yol açabilir. Sosyal bağı güçlendirmek için e-postaları kapatmak veya günlük periyotlarda kontrol etmek harika bir yöntemdir.

2-Küçük Değişiklikler Büyük Etkiler

İş yerinde stres ve kaygıların yönetilmesine iyi bir örnek ofis içinde ya da dışında egzersiz yapmaktır. Metroyla işe giderken kalabalık sizi rahatsız ediyor güne olumsuz başlamanıza neden oluyorsa erken kalkarak ve yolculuğun geri kalan kısmını yürüyerek tamamlamak faydalı olacaktır.

3- Hızınızı Yakalayın ve Farkında Olun

Kendi farklılığımızın artması için zaman vermek, akıl yürütmemizi, düşüncelerimizi ve diğer insanlarla iletişim kurmamızı kolaylaştırır. İş yerinde veya öğle yemeği arasında yeni bir yer bulmak için farklı bir yol düşünün ve anı tadın ve gereksiz koşturma olmadan düşünmeye zaman tanıyın.

4- Sürekli Kişisel Gelişim

Dikkatli olmak meslektaşlarımızla ve çevremizle bağlantımız zihinsel sağlığımız için önemlidir, ancak öğrenmeye devam etmek de faydalıdır. Zamanı öğrenmek için harcamak dünyada daha büyük bir amaç duygusu verir. Öğrenilen yeni şeyleri toplantılarda, tartışmalarda veya iş yerindeki rollere uygulamak tatmin hissini geliştirir. Yemek pişirmeyi öğrenme, yeni bir hobi edinme, bisikletinizi tamir etme veya hatta bir dil öğrenme kursu için kaydolma, herkesin beceri repertuvarına katkıda bulunabilir, ancak daha da önemlisi, refah ve başarı hissini doldurur.

5- İşverenler ve Çalışanlar Değişime Hazır Olun

Zihinsel sağlık toplumda ve iş yerinde daha söz edilir olmakla birlikte, çalışanlar, yöneticiler ve CEO’lar, bu endişeleri giderecek hükümlerin yerine getirilmesi gereğini anlamışlardır. Çalışanların stres, kaygı ve depresyonunun uyarı işaretlerini daha iyi anlayabilecek Yetenek Geliştirme Yöneticileri gibi  pozisyonda çalışacak kişiler işe alınmaktadır.

Konu Hakkında Bir Yorum Yazar mısın Lütfen :)